• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  "The Proms" po polsku

  2016-06-04

  W końcu nadchodzi lato. Robi się coraz cieplej, pojawia się coraz więcej słońca, więc coraz chętniej wychodzimy na świeże powietrze. Dobrą okazją do aktywności na zewnątrz jest Gdańskie Lato Muzyczne, które wystartuje w Trójmieście w połowie czerwca.

   

  Można powiedzieć, że lato w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podzielone będzie na dwa rodzaje. Pierwsze z nich, bardziej klasyczne, to standardowe, ale dobre i wyjątkowe koncerty, które odbywać się będą w Sali Koncertowej na Ołowiance. Z drugiej strony PFB chce zapewnić swoim słuchaczom możliwość skorzystania z pięknych okoliczności Sceny Letniej, dlatego właśnie – biorąc przykład z brytyjskiej telewizji BBC – organizuje polską wersję słynnych Promsów. Chodzi o organizowaną od 1895 roku serię koncertów „The Proms”, które co roku odbywają się w londyńskim Royal Albert Hall. Promsy nazywane są często najbardziej „demokratycznym” festiwalem świata, a to dlatego, że coś dla siebie znajdą tam nie tylko miłośnicy muzyki klasycznej, ale też ci preferujący nurty bardziej rozrywkowe. Ważnym atutem „The Proms” jest fakt, że w części wydarzeń może wziąć udział każdy, bez względu na pojemność portfela. Idąc tym tropem w niektórych z Koncertów Promenadowych będzie można wziąć udział za naprawdę niewielkie pieniądze – bilety będzie można nabyć już za 15 złotych.

  pfb_majPierwszy, wyjątkowy dzień z Promsami to 12 czerwca – godz. 18:00 w Sali Koncertowej na Ołowiance prowadzący Krzysztof Dąbrowski zainauguruje Gdańskie Lato Muzyczne. Melomani usłyszą dwa utwory światowej klasy twórców muzyki. W programie znalazł się „Romans” Henryka Wieniawskiego, usłyszymy także Koncert skrzypcowy nr 1, którego autorem jest niemiecki kompozytor i dyrygent Max Bruch. Obok Orkiestry Symfonicznej PFB pod batutą Ernsta van Tiela, Dyrektora Artystycznego PFB, swoje umiejętności zaprezentuje wybitny skrzypek Mariusz Patyra.

  Trzecia, ostatnia niedziela trójmiejskich Promsów nosić będzie znamienny tytuł „Wielka sława to żart” i odbędzie się tylko i wyłącznie na Scenie Letniej PFB. Będzie to koncert inny niż pozostałe, zagra w nim bowiem związana z Ołowianką Królewska Orkiestra Salonowa, którą poprowadzi skrzypaczka Natalia Walewska, na co dzień koncertmistrzyni Orkiestry Symfonicznej PFB. Usłyszymy wielu znamienitych solistów, a wśród nich między innymi Julię Iwaszkiewicz, Aleksandra Zuchowicza z opery wrocławskiej czy Witalija Wydrę z Opery Bałtyckiej. Cały koncert ubarwią występy Zespołu Tanecznego „Rapsodia”, który zaprezentuje np. słynnego walca z filmu „Noce i dnie”. Oprócz tego na melomanów czeka także nie lada gratka – na scenie pojawi się dwunastu śpiewaków, którzy przybędą do Trójmiasta prosto z egzotycznych Chin. Tak jak w przypadku poprzednich koncertów ze sceny rozlegną się dźwięki zarówno muzyki klasycznej (Johann Strauss czy Giacomo Puccini), jak i bardziej współczesne utwory, w tym znana każdemu piosenka „My Way”, którą wykonywał między innymi Frank Sinatra.

  To tylko ułamek tego, co Polska Filharmonia Bałtycka przygotowała cały sezon letni. Szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB.

  Bilety na te i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: mat. organizatora

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere