• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Mikołajki – polska stolica żeglarstwa

  2016-05-30
  Mikołajki to niewielkie miasteczko, liczące sobie niecałe cztery tysiące mieszkańców. Jednak to spokojnie miejsce zmienia się do poznania wraz z początkiem sezonu żeglarskiego, kiedy staje się jednym z najważniejszych portów na całych Mazurach.

   

  Mazurskie jeziora to naprawdę spory teren wypełniony niezliczonymi portami i przystaniami, które późną wiosną i latem przechodzą metamorfozę. Ze spokojnych, bardzo sennych wiosek i małych miasteczek zamieniają się w gwarne, wypełnione ludźmi i pulsujące życiem skupiska miłośników żeglarstwa. W końcu to jeden z najpopularniejszych polskich sposobów na spędzanie wakacji. Jak mało który sport, żeglarstwo łączy w sobie aktywność fizyczną, wypoczynek i leniwą turystykę. Nic dziwnego więc, że mazurskie miejscowości wyspecjalizowały się w przyjmowaniu w gościnę pasjonatów żagli. Którą z nich można uznać za najlepszą? Odpowiedzi będzie zapewne tyle, ilu zapytanych, ale jedno jest prawie pewne: będąc na Mazurach prawie zawsze spędzi się jedną noc w Mikołajkach. Dlatego też to właśnie liczące niespełna cztery tysiące osób miasteczko dawno stało się nieformalną stolicą Mazur.

  mikolajki1Pierwsza wzmianka o Mikołajkach pochodzi z roku 1444. Już wtedy mieszkańcy wiedzieli, jak korzystać z położenia swojego domu i dlatego przy miejscowym moście znajdywały się dwie karczmy służące zmęczonym podróżnym. Wioska uzyskała prawa miejskie w 1726 roku od Fryderyka Wilhelma I. Prawdziwe ożywienie związane z Mikołajkami nastąpiło pod koniec I połowy XIX wieku, w momencie uruchomienia stałej żeglugi na Mazurach. Następnym krokiem popularyzującym miasteczko było uzyskanie połączeni kolejowe z Mrągowem w 1911 roku. Od tego czasu trwa coroczny napływ turystów.

  Wizyta w Mikołajkach w lipcu lub sierpniu to esencja wakacyjnego oderwania od rzeczywistości. Tętniący życiem port, pełno zrelaksowanych ludzi siedzących w okolicznych klubach i restauracjach. Miasteczko wydaje się wtedy funkcjonować w świecie, gdzie czas się rozpływa i istnieje tylko wieczne teraz. Jednak tym, co zachwyca najbardziej, jest przepiękne położenie miejscowości, wokół której zebrało się wszystko, za co ludzie uwielbiają Mazury. To nie tylko wielkie jezioro, ale okoliczne lasy i łąki rozciągające się w nieskończoność. O ile w samych Mikołajkach panuje gwar i raczej trudno o chwile osamotnienia, to jednak wystarczy godzinny spacer, by znaleźć się w miejscu, które możemy mieć wyłącznie dla siebie. I w tym tkwi największy urok tej okolicy.

   

  tekst: Kajetan Kusina

  źródło fot.: mat. prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere