• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Skarpety do pary

  2016-05-14
  Wyobraź sobie sytuację: robisz pranie, wrzucasz do niego powiedzmy osiem skarpetek. Po wyjęciu wypranych ciuchów skarpetek w magiczny sposób brakuje... Brzmi znajomo?

  Konia z rzędem temu, kto wskaże choć jedną osobę, która nigdy tego nie doświadczyła! Chyba w każdej szufladzie zalega przynajmniej kilka pojedynczych skarpetek, bo reszta trafiła chyba do innej czasoprzestrzeni. Brytyjscy naukowcy postanowili rozwiązać tę tajemnicę.

  samsung_pralka
  Trochę statystyk na początek

  Po pierwsze, przeciętny Brytyjczyk gubi rocznie ponad 15 skarpetek, czyli 1,3 sztuki miesięcznie.

  Po drugie, średnia długość życia w Wielkiej Brytanii wynosi 81 lat.

  Po trzecie, jedna para skarpetek kosztuje średnio około 4 funtów, a więc 2 GPB za sztukę.

  Biorąc pod uwagę te czynniki łatwo obliczyć, że przeciętny Brytyjczyk przez całe życie gubi aż 1264 skarpetki, tracąc tym samym kwotę ponad 2,5 tys. funtów, czyli około 14 tys. złotych.

  Na podstawie tych danych dr Simon Moore, biegły psycholog, oraz Geoff Ellis, statystyk, postanowili dowiedzieć się, jakie są czynniki, które sprawiają, że drobne części garderoby giną na tak masową skalę. Przebadano grupę 2 tys. osób, z którymi przeprowadzono indywidualne wywiady.

  Dlaczego?

  Naukowcy zaobserwowali, że przyczyny gubienia skarpet mogą mieć różne podłoże. Najczęstszym z nich jest to „fizyczne”, np. niezauważone wpadnięcie skarpety pod meble czy za grzejnik, nieuważne dobieranie w pary, błąd przy dzieleniu prania – oddzielenie skarpetki od pary, zniknięcie skarpety przy suszeniu, np. przez wiatr.

  Zaobserwowano także, że przyczyny na ginięcie skarpet mogą wpływać czynnyki czysto psychologiczne. Jednym z nich jest tzw. rozproszenie odpowiedzialności – jeżeli zadanie wykonywane jest zbiorowo, przez kilka osób, automatycznie zakłada się, że odpowiedzialny za daną kwestię jest ktoś inny. W efekcie sprawia to, że takiej osoby po prostu nie ma. Z kolei eurystyka – świadomość wzrokowa sprawia, że szukając zguby zaglądamy tylko i wyłącznie w miejsca najbardziej oczywiste, a jeśli jej w nich nie znajdziemy, to przyjmujemy, że nie znajdziemy jej nigdzie i nigdy. Kolejnym czynnikiem jest nastawienie potwierdzające. Jeśli nie możemy znaleźć sparowanych skarpet, to przekonujemy samych siebie, że takich nie ma. I ostatni powód – behawioralne błędy poprzez zaniechanie i działanie. Chodzi albo o brak reakcji na coś, co powinno ją wywołać (zostawienie skarpetki na podłodze w sypialni), albo o podejmowanie działań, których nie powinno się podejmować (wrzucenie jednej kolorowej skarpetki do białego prania).

  Matematyka

  Na podstawie badań naukowcom udało się ustalić prawdopodobieństwo zagubienia skarpetki za pomocą wzoru matematycznego, który wygląda następująco:

  WUS = (L+C) – (PxA),

  gdzie:

  WUS = Wskaźnik Utraconej Skarpety

  L = wielkość prania (liczba osób w gospodarstwie domowym pomnożona przez tygodniową liczbę prań)

  C = złożoność prania (liczba rodzajów prań w tygodniu pomnożona przez liczbę skarpet pranych w danym tygodniu)

  P = pozytywne nastawienie do prania (w skali od 1 do 5; 1 – wyraźna niechęć, 5 – zdecydowana radość)

  A = stopień uwagi (suma działań wykonywanych na początku każdego prania)

  Badanie i ankieta zostały przeprowadzone w związku z wprowadzeniem na rynek pralki AddWash firmy Samsung. Projektując ją znaleziono sposób na ograniczenie liczby skarpetek bez pary – w główne drzwiczki pralki wbudowano dodatkowe, dzięki czemu w trakcie prania można do niego dorzucić rzeczy, które z jakiegoś powodu się przeoczyło, a tym samym zminimalizować ryzyko nieparzystości skarpet. Dzięki urządzeniu pranie może być łatwiejsze i przyjemniejsze!

    

  źródło: Samsung

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere