• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Bociania stolica Polski

  2016-04-29

  Żywkowo to bardzo mała wieś, w której mieszka zaledwie 25 osób. Jednak żyją w niej także inni mieszkańcy, których charakterystyczny klekot słyszalny jest tam mocniej niż w jakimkolwiek innym zakątku Polski.

   

  Nie ma chyba bardziej polskiego zwierzaka od bociana. Te rzadko spotykane ptaki najbardziej upodobały sobie właśnie kraj leżący nad Wisłą. Tak mocno, że jeszcze do niedawna co czwarty bocian był Polakiem. Od tego czasu ich liczba trochę spadła, ale nadal jest większa niż gdziekolwiek na świecie. Czemu Polska jest dla nich taka atrakcyjna? bocianPowodem może być duża ilość łąk, pól i oczek wodnych, które zapewniają bocianom odpowiednie ilości pożywienia. A trzeba pamiętać, że są to ptaki bardzo żarłoczne i do tego lubiące różnorodny pokarm. Do ich długich dziobów trafiają gady, małe ssaki, a nawet mniejsze ptaki. Ptasiego smakosza nie zadowoli byle co.

  A jakie miejsce w naszym kraju bociany upodobały sobie najbardziej? Żywkowo, malutką wieś położoną w województwie warmińsko-mazurskim. Ta najpopularniejsza „bociania wieś” (projekt mający na celu wypracowanie skutecznych metod ochrony siedlisk i żerowisk tych ptaków) w całej Polsce zamieszkała jest zaledwie przez dwudziestu pięciu ludzi i aż sto osiemdziesiąt bocianów żyjących w ponad czterdziestu gniazdach! Na terenie wsi mieści się punkt Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którego członkowie dbają o dobre samopoczucie rozklekotanych gości. Jednak ważniejsze jest nastawienie samych mieszkańców wioski. Żywkowianie dokarmiają ptaki, budują im gniazda i są dla nich wyjątkowo życzliwi. Zresztą w okolicznych wioskach: Szczurkowie, Toprzynach i Lwowcu bociany też są bardzo ciepło przyjmowanie. 

  Warto wiedzieć, że Żywkowo posiada infrastrukturę pozwalającą na bezpieczne obserwowanie bocianów. W wiosce znajduje się platforma widokowa, ścieżka edukacyjna i małe muzeum. Jeśli znajdziecie się w okolicy to pamiętajcie, by odwiedzić tę niewielką miejscowość i zapoznać się z jej nietypowymi gośćmi.

   

  fot.: http://pixabay.com

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere