• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Zapraszamy do środka

  2016-04-27
  Europejskie Centrum Solidarności to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o największym sukcesie obywatelskim Polaków – zwycięstwie Solidarności.

   

  Budynek powstał w miejscu bardzo ważnym dla historii Polski i świata, w dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To tutaj w Sierpniu ’80 narodziła się Solidarność, pokojowa rewolucja, która przyczyniła się do demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej.

  Sercem ECS jest wystawa upamiętniająca rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Można obejrzeć tu tablice, na których w Sierpniu ’80 strajkujący wypisali 21 postulatów i wywiesili je na stoczniowej bramie. Dziś to jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku, umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”. Wokół wystawy ogniskują się też prace ośrodka badawczo-naukowego, archiwum, biblioteki i mediateki. ECS to zarazem przestrzeń publiczna – miejsce spotkań obywateli, strefa praktykowania solidarności i obywatelskości. Wystawę stałą odwiedziło jak dotąd ok. 450 000 zwiedzających z całego świata.

  Ecs_2ECS przez cały rok prowadzi warsztaty historyczne i obywatelskie dla ok. 10 000 dzieci i młodzieży, corocznie organizuje ok. 50 konferencji i wykładów z udziałem akademików, polityków i działaczy społecznych, wydało dotąd 40 książek. Dzieli się doświadczeniami z aktywistami arabskiej wiosny, uczestnikami błękitnej rewolucji na Ukrainie czy białoruskimi opozycjonistami. Prowadzone są tu lekcje języka polskiego i formacja obywatelsko-kulturalna dla imigrantów. 

  Historyczny zespół obiektów Stoczni Gdańskiej – Sala BHP, Brama nr 2, plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 – oraz Europejskie Centrum Solidarności zostały wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. To oznaczenie otrzymują miejsca szczególnie istotne dla historii i kultury europejskiej, związane z ideą zjednoczenia oraz wartościami demokratycznymi i humanistycznymi o ponadnarodowym znaczeniu.

  ECS uhonorowany został również Nagrodą Muzealną Rady Europy 2016, jako „fascynujący przykład instytucji kultury działającej na rzecz promocji wolności i solidarności”.

  "Z doświadczenia Sierpnia ’80 możemy również dziś czerpać energię społeczną, a w dziedzictwie solidarności wciąż bije źródło ożywczych dla Europy idei – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS."

   

  Tekst: Biuro Prasowe ECS

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere