• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Światowa stolica bursztynu

  2016-04-25

  Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Gdańska jest z całą pewnością bursztyn. Ten niezwykły kruszec towarzyszy portowemu miastu od samego początku jego historii.

   

  gdanskBursztyn związany jest z Gdańskiem od wielu stuleci, można wręcz powiedzieć, że na stałe wpisał się w jego historię. Badania archeologiczne pozwoliły stwierdzić, że warsztaty obróbki bursztynu działały już w X wieku, więc jeszcze przed powstaniem miasta. Wraz ze swoim rozwojem, Gdańsk zwiększał swoje wpływy handlowe i stał się jednym z końcowych punktów przecinającego całą Europę „Bursztynowego Szlaku” – drugi znajdował się u wybrzeży Adriatyku. W rozwoju bursztynowego imperium na ponad sto lat przeszkodził Zakon Krzyżacki, który przejął Gdańsk w 1308 roku. Pod jego władzą bursztynnicy nie mieli lekkiego żywota. Obróbką drogocennego kamienia można było się parać jedynie dzięki specjalnemu zezwoleniu. Zabierany rybakom kruszec wysyłano morzem do Brugii i Lubeki albo drogą lądową przez Lwów do krajów Wschodu, które bardzo go sobie ceniły. Dopiero bitwa pod Grunwaldem i związane z nią pozbycie się Zakonu z gdańskich ziem pozwoliło na renesans bursztynowego rzemiosła. W 1477 powstał nawet cech bursztynników, którzy zaczęli wytwarzać wiele luksusowych towarów, takich jak szkatułki, łyżeczki, klatki na ptaki czy lampy oliwne. Cech dbał o jakość swoich produktów, a niezrzeszonych partaczy ścigał specjalny kat. To odrodzenie sprawiło, że cały zachodni świat kojarzył bursztyn właśnie z północnym portem Polski i tak pozostało już do dziś. Szacuje się, że miasto skupia 70% światowej produkcji biżuterii i wyrobów bursztynowych. Dziś Gdańsk to Światowa Stolica Bursztynu. 

  Bałtyckie złoto wpisane jest także w strukturę samego Gdańska, a żeby się o tym przekonać wystarczy wybrać się na chwilę na zwiedzanie uliczek Starego i Głównego Miasta. Najwięcej sklepów oferujących bursztyn znaleźć można na tak zwanej „Bursztynowej Piątej Alei” – ulicach Mariackiej, Długim Pobrzeżu, Długiej i Długim Targu. Miłośnicy tego kamienia mogą wybrać się także do Muzeum Bursztynu, ulokowanego na Targu Węglowym. Prezentowana tam jest historia powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów – od czasów najdawniejszych do współczesności. Wśród eksponatów muzeum znajduje się między innymi bogaty zbiór naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych, wyszukanych odmian barwnych oraz rozmaitych żywic kopalnych występujących na świecie. 

  Popularność bursztynu wpływa na pozytywny rozwój regionalnego biznesu. Obecnie w Gdańsku i okolicy działa blisko 2000 firm, sklepów i galerii sprzedających biżuterię z bursztynem na prawie wszystkie kontynenty świata. Idealnym podsumowaniem tej działalności są odbywające się co roku Gala Mody i Bursztynu oraz targi Amberif – największa impreza branży bursztynniczej na całym świecie, która gości ponad czterysta osiemdziesiąt firm z siedemnastu krajów i blisko siedem tysięcy kontrahentów z ponad 50 krajów, głównie z Chin, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, USA, Finlandii, Węgier, Danii, Francji, Kanady, Austrii i Czech. Targom towarzyszą międzynarodowe konkursy na biżuterię artystyczną z bursztynem i liczne seminaria oraz ekspozycje promujące nowoczesne wzornictwo.

  Kajetan Kusina

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere