• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Lecimy do Bułgarii!

  2016-04-24
  Powodów, dla których warto zwiedzić Bułgarię, jest mnóstwo. Szerokie, piaszczyste plaże, ciepłe morze, niesamowity bałkański folklor oraz doskonała kuchnia to tylko ułamek.

   

  Na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, znajduje się jeden z najchętniej wybieranych kierunków przez turystów – Złote Piaski. Czarnomorska perła kusi nas wieloma atrakcjami. Klimat jest tu niemal śródziemnomorski, słońce nas nie zawiedzie a morze jest przyjemnie ciepłe.

  Plaże w Bułgarii należą do jednych z najpiękniejszych w Europie. Ciągną się przez 4 km wzdłuż wybrzeża, momentami osiągają nawet 100 metrów szerokości. Pokryte są miękkim, białym piaskiem. Kąt dla siebie znajdzie na nich każdy turysta spragniony wypoczynku w niezwykle atrakcyjnym otoczeniu.

  Aktywna strona Złotych Piasków to liczne obiekty sportowe – korty tenisowe, boiska, tory czy pola do paintballa. Obowiązkowym punktem wieczoru jest natomiast główny deptak, przy którym znajdziemy mnóstwo pubów, restauracji i różnego rodzaju klubów.

  Mimo doskonałego zaplecza hotelowo-rozrywkowego w Złotych Piaskach warto wybrać się na zwiedzanie. W okolicy znajduje się wiele miejsc, które pomogą nam poznać prawdziwą Bułgarię, a nie tylko zaprojektowane na rzecz turystyki masowej kurorty.

  Warna to miasto, które nie utraciło swojej tożsamości mimo napływu wielu turystów. Niegdyś był to garnizon Imperium Osmańskiego, dzisiaj – trzeci co do znaczenia ośrodek gospodarczy Bułgarii. Najbardziej reprezentacyjnym punktem miasta jest Płanczad Nezawimost – plac z fontanną, wokół której skupione są butiki, restauracje oraz knajpy serwujące dania bułgarskiej kuchni. Jest to również doskonały punkt wyjściowy do zwiedzania całej metropolii. Wyróżnia się tu Katedra Zaśnięcia NMP wybudowana w XIX wieku na wzór cerkwi w Sankt Petersburgu. Spod katedry warto udać się do miejscowych muzeów: Archeologicznego i Etnograficznego. Pierwsze z nich posiada stałą ekspozycję XIX-wiecznych ikon, zaś drugie prezentuje bogactwo bułgarskiego rzemiosła.nessebar

  Kolejnym wartym polecenia miejscem jest Ewksinograd. Znajduje się tam piękny pałac wybudowany w XV w przez księcia Battenberga. W czasach komunizmu było to ulubione miejsce wypoczynku wielu ważnych osobistości. Obiekt jest otwarty na turystów, a zwiedzających oprowadza po nim przewodnik znający nazwiska wszystkich osobistości bywające na dworze.

  W pobliżu kolejnej miejscowości – Sweti Konstantin i Elena, znajduje się Kamienny Las, czyli formacja skalna licząca ponad 50 mln lat, która przyciąga turystów zafascynowanych magią i ukrytą energią. Sama miejscowość jest natomiast najbardziej zielonym miejscem na całym wybrzeżu.

  Czego spróbować?

  Kuchnia bułgarska zachwyca swoją różnorodnością i jest uważana za jedną ze zdrowszych w Europie. Została ona ukształtowana przez wieki tradycji i wpływ sąsiednich krajów, zwłaszcza Grecji i Turcji, a także Bliskiego Wschodu, Włoch i innych krajów śródziemnomorskich. Taka kombinacja sprawia, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie na bułgarskim menu.

  Ciepły klimat Bułgarii i różnorodność geograficzna zapewniają bogactwo świeżych warzyw, ziół i owoców (często uprawianych w naturalny sposób). Dzięki temu bułgarskie jedzenie jest dość lekkie – zawiera duże ilości duszonych warzyw, a bogate w naturalne składniki sałatki są obowiązkowe przy daniu głównym.

  Będąc w Bułgarii warto także spróbować zup, takich jak tarator, które można zjeść w wersji ciepłej lub zimnej. Oprócz nich na stołach króluje sirene – biały ser owczy, krowi lub bawoli, najlepsze na świecie kiseło mliako, czyli zsiadłe mleko krowie lub bawole oraz czubrica, roślina z gatunku przypraw rosnąca na terenie całego kraju, która wyśmienicie smakuje w połączeniu z tamtejszym kołaczem. Niesamowita w smaku jest pita dobrudżańska, rodopskie czewerme (jagnięcina), trackie katmi – rodzaj naleśników, małże i zupa rybna oraz rakija, która podawana jest często jako aperitif, a także doskonałe wina.

  Ze Szczecina do Złotych Piasków będzie można polecieć z biurem podróży Itaka w każdy wtorek, od 14 czerwca do 6 września.

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere