• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Co dzieje się z bagażem na lotnisku?

  2016-04-24

  Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z waszym bagażem kiedy znika z waszych oczu tuż po nadaniu? W takim razie zajrzyjcie z nami do środka systemu, który zarządza ich dalszą drogą.

   

  Chyba każdy podczas pierwszego lotu samolotem nie mógł przestać zastanawiać się, co właściwie dzieje się z bagażem, który znika na tajemniczej taśmie znajdującej się za stanowiskami check-in. Oczywiście bagaż w końcu trafia z powrotem do swojego właściciela, ale ciekawość dotycząca jego losów pozostaje. Jak właściwie jest skonstruowany system, który tym wszystkim zarządza i jak wygląda cały proces opieki nad bagażem?

  lotnisko_gdankSam system jest w pełni zautomatyzowany, ale wszystko zaczyna się od czynnika ludzkiego. Pasażer oddaje bagaż przy stanowisku check-in, w którym pracownik operatora handlingowego nadaje mu numer i przywiesza odpowiednią zawieszkę. Następnie system kieruje bagaż na właściwy poziom kontroli bezpieczeństwa, gdzie jest weryfikowany dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa ludzi. Nad całym procesem czuwają zarówno pracownicy lotniska, jak i specjalnie wyznaczeni do tego zadania pracownicy służb bezpieczeństwa. Odpowiednio zaprogramowane wózki dostarczają bagaże na dedykowane odrębnym lotom pochylnie. Tam wszystkie walizki pozostają pod stałym nadzorem obsługi portu lotniczego. Warto jeszcze wspomnieć o dodatkowej linii taśmociągowej do transportu ponadwymiarowych bagaży, które ze względu na nietypowe gabaryty nie nadają się do transportowania za pomocą wózków. Oczywiście, mimo sporej automatyzacji, w całej procedurze niezbędny jest także element ludzki. Po tak dokładnym sprawdzeniu, bagaże są w końcu odbierane przez pracowników agenta handlingowego i układane na odpowiednio posegregowanych przyczepkach bagażowych, którymi są transportowane do samolotu.

  Kiedy znamy już zasady działania systemu, warto się także przyjrzeć jego najbardziej charakterystycznemu elementowi, czyli wózkom służącym do przewozu bagaży. Jak dokładnie wygląda taki wózek? Jego wymiary to 174 centymetrów długości, 115 centymetrów szerokości oraz 58 centymetrów wysokości. Każdy z nich posiada elektryczny taśmociąg (do załadowania bagażu i do wyładowania bagażu), swój silnik elektryczny, czujniki mierzące wymiary bagażu. Wózek jest zasilany indukcyjne. Wózki osiągają prędkość 5 metrów na sekundę na odcinkach prostych i 2 metrów na sekundę na zakrętach. Długość torów wynosi zaś 506 metrów. Port Lotniczy Gdańsk posiada na swoim stanie 44 takie wózki, które w razie potrzeby pracują jednocześnie. Dzięki temu, skomplikowana logistycznie operacja przebiega sprawnie i bez zakłóceń. 

  Jeśli następnym razem podczas oddawania swojego bagażu będziecie martwili się o jego losy, to pamiętajcie, że nad wszystkim czuwa zaawansowany technologicznie system, który zapewnia im najlepszą możliwą opiekę. Dodatkowo wspomaga go cały specjalnie wyszkolony zespół, ale ich praca to temat na osobny artykuł, więc przyjrzymy się im w przyszłym miesiącu.

  tekst: Kajetan Kusina

  źródło fot.: mat. prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere