• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Giżycko na cały rok

  2017-08-08
  Mazury, północno-wschodnia Polska. Kraina jezior, lasów i przepięknych, niewielkich miasteczek. Zabieramy Was do jednego z nich!

   

  Giżycko, mimo że jest małym miastem, zna cała Polska. O tym, że leży nad jeziorem wiesz na pewno, Drogi Czytelniku, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to miejsce nie tylko na lato i nie tylko dla żeglarzy?

  gizycko_1

  Szlakiem natury – Niegocin

  W 2011 roku odbył się plebiscyt, w którym z pomocą ponad 500 mln internautów wyłoniono siedem światowych cudów natury. Wśród najlepszej 14 znalazła się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, która uznana została tym samym za najpiękniejszy region w Europie i jeden z najpiękniejszych na świecie, pokonując takie ikony, jak Wielki Kanion Kolorado czy włoski Wezuwiusz.

  Właśnie w tak malowniczym otoczeniu leży Giżycko. Nie bez powodu otrzymało tytuł Żeglarskiej Stolicy Polski, wyprzedzając przodujące do tej pory Gdańsk i Gdynię. Stolica Krainy Wielkich Jezior położona jest pomiędzy czterema akwenami – Kisajno, Tajty, Wojsak i Niegocin. Ostatni z nich jest siódmym co do wielkości i jednym z najbardziej atrakcyjnych jezior w Polsce. Odnajdą się tam zarówno entuzjaści wycieczek rowerowych – dookoła zbiornika wiedzie atrakcyjny szlak, jak i sportów wodnych.

  Ze względu na otwartą, dużą powierzchnię Niegocin jest punktem niezwykle atrakcyjnym dla żeglarzy, którzy co roku masowo odwiedzają Mazury. Plusem jeziora jest na pewno bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura i baza żeglarska. Znajduje się tu największy w regionie port pasażerski – Ekomarina, w której znajdzie się miejsce dla prawie 140 jednostek różnego rodzaju. Obiekt ten jest idealny zarówno na prywatne wypady, jak i na spotkania biznesowe. W lipcu każdego roku na Niegocinie odbywa się Giżycki Tydzień Żeglarski, pełen atrakcji nie tylko dla wielbicieli tego sportu.

  Giżyckie jezioro to nie tylko lato – mieszkańcy i turyści robią z niego użytek także zimą. W tych miesiącach akwen jest idealny do uprawiania snowkitingu, jazdy na skuterach śnieżnych, a nawet wyścigów psich zaprzęgów czy wędkarstwa zimowego. Na tafli można wówczas zobaczyć także amatorów bojerów – holenderski mistrz Wim van Acker stwierdził nawet, że Niegocin jest jednym z najlepszych miejsce w Europie do uprawiania tego sportu, a w 1994 roku odbyły się tutaj Bojerowe Mistrzostwa Świata.

  A jak ktoś nie przepada za uprawianiem sportów wodnych, zawsze może przejść się nadjeziornym deptakiem, wejść na najdłuższe molo na Mazurach i cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami, docierającymi ze wszystkich stron.

  gizycko_2

  Szlakiem historii – Twierdza Boyen

  Idąc szlakiem w kierunku niewielkiego jeziora Popówka Mała, dojdziemy do jednej z najciekawszych historycznych atrakcji Giżycka, a według niektórych nawet Europy – XIX-wiecznej Twierdzy Boyen, w której dzisiaj znajduje się muzeum, a w jednym z koszarowców – schronisko młodzieżowe.

  Twierdza spełniała swoją główną rolę podczas I wojny światowej, kiedy przysłużyła się do zwycięstwa nad Imperium Rosyjskim w bitwie pod Tannenbergiem w 1914 roku. Podczas II wojny światowej uznana została za przestarzałą, ale wciąż na jej terenie prowadzono tajemnicze, do tej pory nie do końca wyjaśnione zadania. Na majdanie giżyckiej twierdzy mieścił się wówczas tajny wydział, służący do przesłuchiwania sowieckich oficerów, którzy znaleźli się w niemieckiej niewoli. Związana jest z nią także legenda o słynnej Bursztynowej Komnacie. Podobno skradzione dzieło sztuki było eksponowane właśnie tutaj, w filii ówczesnego Muzeum Wielkoniemieckiego Wermachtu. Giżycko do tej pory znajduje się na liście potencjalnych miejsc, w których mógł zostać ukryty tajemniczy skarb.

  Pieczę nad zabytkiem z ramienia miasta sprawuje Giżyckie Centrum Kultury, które dba o obiekt i udostępnia go zwiedzającym. Rok rocznie odbywają się tu widowiskowe inscenizacje historyczne w ramach Święta Twierdzy Boyen, w amfiteatrze twierdzy organizowane są festiwale, w tym najstarszy w Polsce Mazury Hip-Hop Festiwal, a w odrestaurowanych obiektach fortecznych znajdują się ciekawe wystawy, w tym unikatowa ekspozycja broni.

  Powody, dla których powinieneś, Drogi Czytelniku, zajrzeć do Giżycka, można mnożyć. Sport, natura i historia spotykają się i krzyżują w jednym miejscu. Sprawdź sam, nie pożałujesz!

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: UM Giżycko

   

   

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere