• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Andrzej Saramonowicz

  Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). Jest jednym z najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach - jest dziś jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które z miejsca stały się rozchwytywanymi bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.


  Czytanie wg Saramonowicza: "Polski mag-skandalista"

  2016-04-22
  Zbigniew Łagosz, „Punar Bhava. Czesław Czyński i Aleister Crowley w świetle XX-wiecznej tradycji ezoterycznej”, wyd. Black Antlers, Gdynia-Kraków 2016

  Czesław Czyński to postać niezwykła. Niegdyś niezwykle popularny w Polsce mag, ezoteryk, hipnotyzer i mason, używający magicznego imienia Punar Bhava (w sanskrycie: „dusza dążąca do wyzwolenia”) dziś jest postacią niemal już całkiem zapomnianą. Był Czyński intelektualistą i erudytą pierwszej wody, najbardziej jednak – z dzisiejszego punktu widzenia – pasuje go niego określenie: skandalista. Przywołajmy dwa wydarzenia:

  1. 8 września 1894 roku w Hotelu Europejskim w Monachium baronówna Jadwiga von Zeidlitz, dziedziczka potężnego majątku i kuzynka cesarza Niemiec Wilhelma II, bierze ślub ze swoim lekarzem, który leczy ją z „szumu w uszach, migren i wzdęć”. Tym lekarzem jest Czesław Czyński właśnie, a okoliczności wydarzenia wydają się zgoła osobliwe: pan młody jest ciągle żonaty z inną kobietą, ma malutkie dziecko z kolejną, ślubu udziela fałszywy pastor Wertheman (którym okazuje się przyjaciel Czyńskiego, niejaki Wartalski), a panna młoda zostaje ponoć poślubiona po uprzednim poddaniu jej wielomiesięcznej hipnozie.

  2. W 1924 roku ma miejsce w Warszawie fala samobójstw. Policja przy denatach odnajduje karteczki z hebrajską literą „Szin” i inskrypcją „z rozkazu Szatana”. Tropy prowadzą do okultystycznego zakonu Ordo Albi Orientis (Zakon Białego Wschodu), którego Czyński jest założycielem. Zakon ten – na podobieństwo zakonu O.T.O. najsłynniejszego satanisty XX stulecia Aleistera Crowleya – ma się ponoć zajmować magią seksualną.

  Jaki był Czyński naprawdę? Czy istotnie można go wiązać w Crowleyem? W jaki sposób? – wszystko w książce niestrudzonego badacza polskiego okultyzmu Zbigniewa Łagosza.

  BookCover

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere