• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Kwiecień z PFK Sopot

  2016-04-14

  W KWIETNIOWYM REPERTUARZE PFK SOPOT ZNAJDUJĄ SIĘ DWA NIEZWYKŁE KONCERTY. PIERWSZY Z NICH POŚWIĘCONY JEST KOMPOZYTOROWI ZNANEMU WSZYSTKIM, ALE UKAZANEMU Z INNEJ STRONY NIŻ ZAZWYCZAJ. DRUGI NATOMIAST - KOMPOZYTOROWI WCIĄŻ ODKRYWANEMU.

   

  Chopin i kobiety

  Fryderyk Chopin zawsze miał powodzenie u kobiet, o czym najlepiej świadczą słowa napisane przez Aleksandra J. Artôt: „Drogi Chopinie, czy Pan wie, że diabelnie Panu zazdroszczę? Wszędzie, gdzie się tylko obrócić, wszystko, co nosi miano kobiety, mówi o Chopinie: «Czy pan zna Chopina? Boże, jakżebym chciała poznać Chopina!»”. Po latach popularność ta wciąż jest aktualna, a 14 kwietnia zaświadczą o tym młode, inteligentne i obdarzone muzycznym talentem kobiety. Karolina Nadolska, wybitna młoda pianistka, wypełni salę koncertową Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot dźwiękami fortepianu, a Magdalena Chmielecka uraczy gości cudownym sopranem. Koncert poprowadzą Jagoda Wyrwińska oraz Anna Gospodarek – dwie dyrygentki z bogatym już, zważywszy na ich młody wiek, doświadczeniem artystycznym. Na otwarcie usłyszymy „Wariacje na temat Franka Bridge'a”, utwór jednego z najwybitniejszych brytyjskich kompozytorów ubiegłego stulecia – Benjamina Brittena. Kompozycja, która stanowi cykl wariacji nawiązujących do różnych stylów muzycznych, przyniosła autorowi rozgłos i sławę na całym świecie. Następnie wybrzmią dźwięki sopranowej arii „Caro nome” z pierwszego aktu opery „Rigoletto” włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego. Aria jest przepięknym miłosnym wyznaniem młodej Gildy, skierowanym do jej ukochanego. Po przerwie zebrani goście usłyszą opus 1 Uwertury Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, polskiego kompozytora, przez lata zapomnianego, obecnie wracającego na estrady filharmonii całego świata. Występ zamknie słynny II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, stworzony przez dwudziestoletniego wówczas wirtuoza. Inspirację do napisania tego utworu stanowiło głębokie uczucie Chopina do Konstancji Gładkowskiej. W jednym z listów do przyjaciela – Tytusa Wojciechowskiego – kompozytor zwierzał się: „Bo ja już – może na szczęście – mam mój ideał, któremu wiernie, nie mówiąc z nim, już pół roku służę, który mi się śni, na którego pamiątkę stanęło adagio do mojego Koncertu...”. Utwór został wydany w parę lat później z dedykacją dla kolejnej muzy Chopina – Delfiny Potockiej.

  Weinberg – zapomniana historia

  Drugie z proponowanych wydarzeń dotyczy Mieczysława Weinberga, kompozytora nadal nie do końca odkrytego przez miłośników muzyki. Do dziś tworzy nieznaną opowieść w historii XX-wiecznej muzyki, jednak zyskuje coraz szersze grono miłośników na całym świecie. Ten polski kompozytor o żydowskich korzeniach w wieku 12 lat został przyjęty do klasy najlepszego polskiego pedagoga fortepianu – Józefa Turczyńskiego, który dojrzał w młodym adepcie ogromny talent. Wybuch II wojny światowej zmusił Weinberga do opuszczenia Polski i ucieczki na Wschód. Ostatecznie zamieszkał w Moskwie, gdzie spędził całe swoje dorosłe życie. Jego największym przyjacielem był Dymitr Szostakowicz – najwybitniejszy rosyjski symfonik XX wieku. Pozostawił ogromny dorobek: 153 utwory opusowane oraz kilkadziesiąt prac zarobkowych dla filmu, cyrku i radia. 23 kwietnia odbędzie się koncert, będący próbą ocalenia od zapomnienia spuścizny polskiego kompozytora. Goście będą mieli okazję wysłuchać dwóch kompozycji autora – 12 Miniatur na flet i orkiestrę kameralną op. 29a oraz Koncert fletowy nr 2 op. 148. W obu utworach wystąpi Antonina Styczeń – niezwykle utalentowana flecistka, laureatka międzynarodowych konkursów, a także beneficjentka wielu programów stypendialnych. Obok utworów Mieczysława Weinberga zabrzmią także kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta – trzy divertimenta, skomponowane przez szesnastoletniego wówczas kompozytora. Należy pamiętać, że utwory te miały przede wszystkim charakter rozrywkowy, grywane były na salonach i wprowadzały słuchaczy w nastrój zabawy. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry – maestro Wojciech Rajski.

   

  źródło: PFK Sopot

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere