• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Koncertowe Gryfy 2015

  2016-04-14
  21 kwietnia 2016 roku na Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku po raz szesnasty wręczone zostaną Pomorskie Nagrody Artystyczne za rok 2015. Nie możemy zdradzić, kto otrzyma statuetkę Gryfa, ale możemy zapewnić, że emocji nie zabraknie.

   

  Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsze odznaczenie przyznawane przez samorząd województwa pomorskiego. Co roku kapituła honoruje najciekawsze wydarzenia, instytucje i twórców, których działalność w roku poprzedzającym wręczenie Gryfów przysłużyła się rozwojowi kultury. 21 kwietnia w jednym miejscu – na Sali Koncertowej na Ołowiance – spotkają się najznamienitsze osobistości pomorskiego środowiska kultury (i nie tylko). Finałem wieczoru będzie zorganizowany specjalnie z tej okazji koncert, który poprowadzi Konrad Mielnik, od zawsze związany z Gdańskiem muzyk i dziennikarz, a w 2004 roku – laureat właśnie Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

  Podczas koncertu Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi pod batutą dyrygenta José Marii Florêncio, mocno związanego z gdańską Operą Bałtycką. U boku Orkiestry na fortepianie zagra Marek Bracha, wielokrotnie wyróżniany na całym świecie młody solista, prawdziwy specjalista od muzyki Fryderyka Chopina.

  W programie wieczoru utworów Chopina co prawda nie znajdziemy, ale nie zabraknie innych światowej klasy twórców. I tak, usłyszymy między innymi uwerturę „Polonia” angielskiego kompozytora Edwarda Elgara, którą zadedykował on Ignacemu Paderewskiemu. Utwór powstał w 1915 roku na prośbę Emila Młynarskiego, współzałożyciela warszawskiej Filharmonii Narodowej. Oparty jest między innymi na melodiach Mazurka Dąbrowskiego czy Nokturnu g-moll Fryderyka Chopina, a jego melodią przewodnią została „Warszawianka 1905 roku”.

  Claude Debussy uważał, że natury nie da się odtworzyć za pomocą muzyki – można jedynie odtworzyć wrażenia i emocje, jakie wywołuje ona w człowieku. W rezultacie powstał utwór „La Mer”, w którym – wbrew przemyśleniom – kompozytor otarł się o tzw. „malowanie natury” poprzez dźwięk. Dzisiaj „Morze” jest kompozycją wyjątkowo udaną, jednym z najbardziej docenianych przez krytyków dzieł francuskiego twórcy.

  Salę Koncertową na Ołowiance wypełnią także dźwięki „La Valse” Maurice'a Ravela – utworu, który śmiało może być nazywany poematem na orkiestrę, a także „Nocy w ogrodach Hiszpanii” inspirującego się Debussym i Ravelem Manuela de Falli.

  Więcej szczegółów i informacje o biletach znajdziecie Państwo na stronie www.filharmonia.gda.pl.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFB

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere