• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Vengerov w oczekiwaniu na Wieniawskiego

  2016-04-11
  Gdyby Maxim Vengerov spotkał kiedyś Henryka Wieniawskiego, na pewno mieliby o czym rozmawiać – w końcu obaj poświęcili swoje życie muzyce i skrzypcom, które opanowali do perfekcji. Niestety, do spotkania kompozytorów w cztery oczy dojść nie może, ale wkrótce my będziemy mogli poznać ich obu na Ołowiance.

   

  15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpocznie się dopiero w październiku, w dodatku w oddalonym od Gdańska o ponad 300 kilometrów Poznaniu. Ale nie ma się czym martwić – architekci tego prestiżowego już wydarzenia urozmaicają miłośnikom muzyki polskiego kompozytora czas oczekiwania, organizując w całej Polsce koncerty z udziałem prawdziwych gwiazd muzyki klasycznej. Już w piątek, 15 kwietnia w Sali Koncertowej na Ołowiance odbędzie się recital, w którym w roli głównej wystąpi Przewodniczący Jury październikowego konkursu – Maxim Vengerov.

  W programie wieczoru główne skrzypce będą grały oczywiście utwory Wieniawskiego. Jeden z nich to II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22., najsłynniejsze chyba dzieło XIX-wiecznego kompozytora, którego powstanie od pomysłu do zakończenia prac zajęło mu aż siedem lat. Warto było poświęcić tyle czasu i sił, ponieważ dziś kompozycja ta jest najczęściej (po koncertach Paganiniego) nagrywanym i wykonywanym utworem skrzypcowym.

  Innym dziełem Wieniawskiego, które wybrzmi spod batuty van Tiela i smyczka Vengerova jest Polonez D-dur op. 4. Utwór, który Wieniawski stworzył w wieku zaledwie siedemnastu lat okazał się jednym z kluczowych w jego karierze. Powstał on w dwóch wersjach – na skrzypce z akompaniamentem fortepianu, na którym grał brat wielkiego kompozytora – Józef Wieniawski, oraz na skrzypce i orkiestrę. Nam oczywiście będzie dane usłyszeć kompozycję w tej drugiej wersji, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej PFB.

  Kolejnym dziełem Wieniawskiego, które zaprezentuje publiczności Maxim Vengerov wraz z towarzyszami z Ołowianki będzie Legenda op. 17. Utwór ten, ze względu na prostą budowę, ale także duży ładunek emocjonalny, cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród słuchaczy, jak i wirtuozów skrzypiec. Istotne jest to, że częściej niż z orkiestrą Legenda wykonywana jest z towarzyszeniem fortepianu, dla niektórych może więc stanowić miłą odmianę.

  Obok XIX-wiecznego polskiego twórcy Orkiestra Symfoniczna PFB wraz z Maximem Vengerovem wykona „Le Tombeau de Couperin” Maurice'a Ravela, twórcy znanego na całym świecie „Bolera”. Spod batuty dyrygenta wybrzmi również Claude Debussy i jego „Popołudnie fauna”. Cały koncert będzie objęty rejestracją płytową.

  Więcej szczegółów i informacje o biletach znajdziecie Państwo na stronie www.filharmonia.gda.pl.

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFB

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere