• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Liverpool – miasto warte odkrycia

  2016-03-24

  Od 3 marca bezpośrednim rejsem można polecieć ze Szczecina do kolebki Beatlesów – Liverpoolu. Na turystów czeka tam brytyjska uprzejmość, świetny klimat i mnóstwo atrakcji.

   

  Liverpool leży na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, u ujścia rzeki Mersey. Ta brytyjska metropolia liczy sobie aż 500 tys. mieszkańców i jest drugim (po Londynie) największym ośrodkiem portowym, przemysłowym, naukowym i kulturalnym w Wielkiej Brytanii. Miasto, kojarzone głównie ze słynnym zespołem The Beatles oraz z piłkarskim mistrzem Anglii – FC Liverpool, jest dosyć niepozorne i już przy pierwszym kontakcie robi na przyjezdnym ogromne wrażenie. Można pomyśleć, że jest to przede wszystkim miasto robotnicze, ale to wrażenie zanika zaraz po przyjeździe – szczególnie od strony rzeki ujrzymy przepiękne, monumentalne miejsca przepełnione klasycznymi zabytkami, które nocą, podświetlone reflektorami, zapierają dech w piersiach.

  liverpool_1Zbudowany z czerwonej cegły Liverpool pełen jest kontrastów – na tle zabytkowych kościołów i kamienic zobaczyć można szklane budynki biurowców. Historia żyje tu z nowoczesnością w prawdziwej symbiozie. Prawdziwym dowodem są dwa kościoły przy Hope Street – architektoniczne arcydzieła Liverpoolu: największa w Europie anglikańska świątynia – Liverpool Cathedral oraz nowoczesna Metropolitan Cathedral, która szczyci się największymi na świecie witrażami. 

  W Liverpoolu, w Historycznym Muzeum Okrętów Wojennych na półwyspie Wirral, można podziwiać największy w Wielkiej Brytanii zbiór militariów morskich z XX wieku. Wśród eksponatów znajduje się jeden z zatopionych niemieckich U-bootów, który został wyciągnięty z wody po prawie 50 latach. 

  Chcąc poznać historię metropolii, należy odwiedzić znajdujące się w historycznych budynkach Albert Dock Merseyside Maritime Museum – najbardziej charakterystyczne miejsce w całym Liverpoolu, stary port, który pozwolił miastu szybko się rozwinąć. Otwarty w 1846 roku  był szczytowym osiągnięciem architektury brytyjskiej – pierwszą konstrukcją w kraju, która powstała bez użycia drewna, długo pozostawał także największym portem świata. Po jakimś czasie, wraz z obniżeniem się poziomu wody, podupadł, a w 1972 roku został zamknięty. Władze miasta doszły jednak do wniosku, że ta historyczna budowla nie może zniknąć z mapy Liverpoolu, dlatego 16 lat później Albert Dock został ponownie otwarty. Dziś przez wielu uznawany jest za największą atrakcję turystyczną tej angielskiej metropolii – w jego wnętrzu znajduje się Muzeum Morskie, Muzeum Niewolnictwa oraz galeria Tate Liverpool. Największe emocje wśród turystów wzbudza jednak The Bealtes Story – muzeum opowiadające historię tego legendarnego zespołu. Można w nim obejrzeć najciekawsze pamiątki po grupie, zbiory zdjęć oraz filmów, rekonstrukcje ważnych dla Beatlesów miejsc, a nawet ich instrumenty. Każdego roku Albert Dock jest odwiedzane przez ponad 4 miliony turystów! Fani Beatlesów z całego przyjeżdżają do Liverpoolu, by odwiedzić kultowe miejsca związane z zespołem, takie jak choćby Cavern Club, gdzie 21 lutego 1961 roku grupa miała swój debiut. Miejscem prawdziwego kultu są także domy, w których mieszkali i wychowywali się sir Paul McCartney oraz John Lennon.

   

  źródło: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere