• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Świat nauki w Centrum Hewelianum

  2016-03-17

  Wizyta w Centrum Hewelianum to doskonałe ucieleśnienie idei nauki poprzez zabawę. Znajdujące się tam wystawy mogą rozbudzić ciekawość świata u każdego zwiedzającego.

   

  3Każdy, kto ma więcej niż dwadzieścia lat, pamięta jaką straszną nudą były szkolne wycieczki do wszelkiego rodzaju muzeów. Zazwyczaj wiązało się to z wysłuchiwaniem przewodnika opowiadającego o eksponatach znajdujących się za szybką, których za nic na świecie nie wolno było dotykać. Zero interakcji, a przecież wiadomo, że jeśli dziecko nie może czegoś samo sprawdzić, to szybko straci jakiekolwiek zainteresowanie, a już na pewno nie będzie miało ochoty słuchać długiego wykładu. Na szczęście, współcześnie budowane centra edukacyjne podchodzą do sprawy z zupełnie nowej strony i największy nacisk kładą właśnie na naukę połączoną z zabawą i wykorzystują wrodzoną ciekawość najmłodszych. Takim właśnie miejscem jest gdańskie Centrum Hewelianum, czego mogłem doświadczyć na własnej skórze.

  Moja wizyta w Centrum polegała na wzięciu udziału w zajęciach przygotowanych dla grupy składającej się z uczniów klas II-IV szkoły podstawowej. Ich przygoda rozpoczęła się od godzinnej prezentacji związanej z chemią. Mogli się na niej dowiedzieć czym zajmuje się ta nauka, a także zobaczyć parę prostych, ale efektownych doświadczeń, takich jak stworzenie domowego wulkanu. Zawsze podziwiam ludzi, którzy są w stanie przykuć uwagę maluchów tak, aby rzeczywiście aktywnie uczestniczyły w zajęciach bez zbytniego uciekania od tematu. Prezentacja jednak była tylko przystawką przed daniem głównym, czyli wizytą na interaktywnej wystawie „Dookoła świata”, która pochłonęła uwagę zwiedzających i zaoferowała im przyśpieszoną podróż po siedmiu kontynentach naszej planety. I w tym wypadku nie tylko dzieciaki zostały wchłonięte w ten świat, ja też musiałem dotknąć i wypróbować każdego eksponatu. Wystawa jest sprytnie przemyślana i rozpoczyna się w jądrze ziemi, a potem prowadzi nas przez Azję, Afrykę, Australię, Antarktydę, obie Ameryki i kończy się na Europie.5W każdej części przedstawione zostały najbardziej charakterystyczne elementy danego zakątka. Żadna z atrakcji nie powiela tego samego pomysłu, co oczywiście zachęca do wypróbowania każdej z osobna, a niektóre z nich są naprawdę pomysłowe. Najbardziej efektowny jest chyba symulator huraganu, zamykana kabina, w której możemy poczuć, czym jest wiatr rozpędzony do 130 km/h. Mocno angażuje także symulator powstawania wydmy, pozwalający kierować siłą i kierunkiem nawiewu piasku. Ciekawym pomysłem jest atrapa igloo, w środku którego obejrzeć można fragment pierwszego filmu dokumentalnego „Nanuk z Grenlandii”. To samo można powiedzieć o stanowisku z nietoperzowymi uszami pozwalającemu zrozumieć, jak wielkość tego organu wpływa na jakość słuchu. Mógłbym wymieniać i wymieniać, ale mijałoby się to z celem, najlepiej po prostu spróbować samemu.

  Wystawa „Dookoła Świata” to tylko jedna z dostępnych atrakcji Centrum Hewelianum. W celu zapoznania się z resztą oferty najlepiej wejść na stronę www.hewelianum.pl/wystawy.

   


  tekst: Kajetan Kusina

  źródło fot.: mat. prasowe Centrum Hewelianum

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere