Javier Bardem w „Diunie”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Hiszpański aktor w „Diunie” Denisa Villeneuve’a zagrał Stilgara – przywódcę fremeńskiej siczy Tabr, którego Paul Atryda (Timothée Chalamet) spotyka w trakcie ucieczki przez pustynię. Z czasem mężczyzna staje się mentorem i doradcą głównego bohatera.

 

„Diuna” jest ekranizacją opublikowanej w 1965 roku kultowej powieści Franka Herberta. Opowiada historię konfliktu dwóch potężnych rodów walczących o kontrolę nad najważniejszą we wszechświecie planetą – Arrakis. Jest ona źródłem Przyprawy, wytwarzanej przez gigantyczne zwierzęta – czerwie pustyni. Substancja ta poszerza granice świadomości i umożliwia korzystanie z wyjątkowych umiejętności ludzkiego umysłu. Wykorzystywana jest do przewidywania przyszłości i pozwala na podróże międzygwiezdne. Na tle polityczno-społecznego konfliktu rozgrywa się jednocześnie inna historia – opowieść o trwającym setki pokoleń programie eugenicznym, którego kluczowym elementem jest główny bohater, Paul Atryda.

 

Javier Bardem gra rolę charakterystyczną. Jego Stilgar to zaciekły wojownik oddany swojemu ludowi. Stilgar dźwiga na barkach ciężar przeszłości, dlatego jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Fremenom. Choć rola hiszpańskiego aktora jest drugoplanowa to trzeba przyznać, że zbudował niezwykle złożoną kreację, która zostanie zapamiętana przez wielu widzów na długo.

“Szef Roku” – hiszpański kandydat do Oscara z Bardemem w roli głównej w kinach już od 3 grudnia!

Reklama