Transatlantyk po raz pierwszy w Warszawie!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Festiwal Transatlantyk ma ponad 10-letnią tradycję, jednak to w 2021 roku zawita w Warszawie po raz pierwszy. Od 1 do 5 grudnia będzie można oglądać filmy, które prezentowane były na światowych festiwalach, słuchać wybitnej muzyki oraz zasięgnąć filmowej edukacji. Wszystko to w nowopowstałym KinoGramie.

Do tegorocznej edycji trafiły produkcje, które miały swoje światowe premiery w 2021, triumfowały na najważniejszych festiwalach – Berlinale, Cannes, MFF w Wenecji lub zostały wytypowane jako propozycje do nadchodzących Oscarów czy Złotych Globów.

Ceremonia otwarcia

1. grudnia o godzinie 19.00, w obecności dyrektora i twórcy festiwalu Jana A.P. Kaczmarka zostanie odsłonięta złota statuetka Oscara, którą dostał za muzykę skomponowaną do „Marzyciela”. Nagrodę będzie można podziwiać w KinoGramie, w Fabryce Norblia. Na pierwszy seans zaplanowano brytyjski „Belfast”, który otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu w Toronto. Jak mówi Bartek Pulcyn, zajmujący się programem festiwalu „będzie to drugi pokaz w Polsce i jeden z niewielu w Europie”. Kenneth Branagh, reżyser i twórca scenariusza, opowiada o Buddym, który dorasta pod koniec lat 60. w obliczu zmian społeczno-kulturowych. Walk klasy robotniczej. Walk na tle religijnym. Jedyne, o czym marzy, to spokojna przyszłość z dala od północnoirlandzkiego zgiełku. Ukojenie jak na razie znajduje w kochającej rodzinie.

Program

Filmy podzielone zostały według pięciu sekcji: Kino nocą, W drodze do Oscara, Kalejdoskop, Nowe kino oraz Pokaz specjalny, w którego repertuarze znajdzie się forsterowski „Marzyciel”. W tym roku organizatorzy przygotowali kino z wielu zakątków świata. W programie znajdą się produkcje amerykańskie („Lekcja języka”), francuskie „Margot i Alma”, szwedzkie („Najpiękniejszy chłopiec na świecie”), japońskie („Drive my car”), hiszpańskie („Szef roku”) jak i różnego rodzaju koprodukcje. Premierowo zostanie pokazana grecka „Koparka” oraz izraelski „Niech nastanie ranek”. Na ekranie pojawią się gwiazdy amerykańskie i europejskie, np. Olivia Coleman, Dakota Jahnsonson, Peter Skarsgard, Ed Harris, Andrew Garfield, Nicolas Cage.

Do rozpoczęcia zostały dwa tygodnie. Czas zacząć odliczanie.

Reklama