Szachy – warto czy lepiej nie zaczynać ?

Julia Bartosiewicz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.” to słowa Paula Morphyego, nieoficjalnego szachowego mistrza świata w latach 1858 – 1884. Jak to naprawdę było z szachami i czy jego słowa można interpretować tak jak autor sobie tego życzył. Zacznijmy od początku.

Szachy jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej skomplikowanych sportów na świecie. Jego początki sięgają ok 280-550 roku n.e., a za ich prekursorów uważa się mieszkańców północno-zachodnich Indii z okresu Imperium Guptów. Pierwsza nazwa tego jakże pięknego sportu, „Czaturanga” oznaczała w dosłownym tego słowa znaczeniu „czterostronny” lub „podzielony na cztery części”. Pochodziła głównie od nazwy systemu indyjskich wojsk. Wraz z upływem czasu i rozwijającego się systemu transportu, szachy dotarły najpierw do Persji, by w XV wieku dotrzeć do Europy. Sukcesywnie zaczęły się rozwijać i nabierać coraz większej popularności sięgającej XXI wieku.

Obecnie szachy zyskują coraz większą popularność w Polsce. Pierwszy wzrost zainteresowania można było dostrzec w październiku ubiegłego roku, krótko po premierze rewelacyjnego serialu na Netflix’ie „Gambit Królowej” z Marcinem Dorocińskim w obsadzie. Ludzie oszaleli na punkcie szachów. W każdym domu na stole stanęły szachy, a internetowe portali do grania ze znajomymi były wręcz oblegane przez nowych szachistów. Sytuacja pandemiczna w Polsce i zamknięcie w domach przez długi czas przekonały większość ludzi do nauki coraz to nowych debiutów. Jedni zaczęli grać dla zabawy, inni grają do tej pory. Szachy są bardzo rozwijającym sportem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Z rozmowy z arcymistrzem Maciejem Klekowskim dowiedziałam się, że szachy pomagają nam radzić sobie ze stresem. Im szybciej zaczniemy grać. tym szybciej będziemy w stanie wykorzystać inne benefity, które zdobywamy poprzez grę w szachy. Umiejętność analitycznego myślenia czy przewidywania przydaje nam się ma każdym etapie naszej edukacji oraz w przyszłości. Nie tylko takie korzyści możemy zyskać dzięki grze w ten piękny sport, również możliwość zwiedzania świata poprzez udział w zawodach jest dla nas dużą szansą na rozwój. Ludzie, których spotykamy na naszej drodze i niesamowite przygody pozostają z nami na zawsze jako piękne wspomnienia, ale również jako cenne doświadczenie które możemy dzięki temu nabyć. 

Reasumując szachy są na tyle interesującym sportem, który rozwija nas na różnych płaszczyznach naszego życia. Rozpoczynając przygodę z tym sportem nic nie stracimy, a zyskamy podwójnie, a słowa  Paula Morphyego są w 100% prawdą.

Reklama

#SHEkNEWs

PARIS HILTON WYSZŁA ZA MĄŻ! Paris Hilton i Carter Reum