NIE JESIEŃ ŻYCIA, LECZ GORĄCE LATO

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Widok osoby starszej wywołuje u mnie szeroki uśmiech. Szczególnie takiej, która nie marnuje swojej starości, nie spędza jej przed telewizorem, lecz pracuje nad nią, by była ciekawsza. Dzisiaj starość może być fantastycznym okresem życia. Jeszcze kilka lat temu osoby w podeszłym wieku były całkowicie pomijane, a ostatnią część ich życia traktowano jedynie jako nudny, schorowany etap, który dotyka każdego.

Popatrzmy na to, co dzieje się teraz. W prasie, w radiu, w telewizji widać i słychać aktywnych seniorów. Szerzej otwierają się dla nich wszystkie drzwi. Babcia z dziadkiem mogą wybrać się do klubu na potańcówkę, aby zaszaleć. Babcia wciąż może iść do kosmetyczki. Natomiast dziadek może nauczyć się gry w brydża i trenować sztuki walki. To nic nienormalnego. Czy szokuje i dziwi? Naprawdę nie! Jestem młody, mam mnóstwo znajomych, otaczam się wieloma osobami w różnym wieku i nigdy nie widziałem, aby ktoś zadrwił z widoku seniora, który spędzał czas w wymieniony wyżej sposób. Wręcz przeciwnie – za każdym razem wzbudzało to podziw i głośne brawa. Działają Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniora, klubokawiarnie dla osób starszych, organizowane są przeróżne spotkania. Oferty większości placówek i miejsc dostosowywane są dla osób w wieku emerytalnym. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie dancingi międzypokoleniowe, które stwarzają młodym i starszym wspaniałą okazję do imprezowania, do wspólnej zabawy. Najważniejszy cel dancingów to integrowanie młodych z osobami starszymi. Obie grupy mogą się od siebie wiele dowiedzieć i zaczerpnąć, a co najciekawsze pożytecznie spędzić czas.

Drodzy Seniorzy – jesteście numerem 1. Numerem 1 pod względem wiedzy, autorytetu, a także jesteście najważniejszą grupą społeczną. Jeśli macie ochotę i możliwości, to korzystajcie z ofert różnych placówek aktywizujących, które otwierają się dla Was. Zapisujcie się śmiało. Nie obawiajcie się opinii nas młodych. Nikt nie powie Wam, że to niemądre. My chcemy widzieć Was uśmiechniętych, przebojowych, sprawnych. Wciąż istnieje przeświadczenie, że starość jest do niczego i niczym już człowieka nie zaskoczy. Wy, aktywni możecie to zmienić i zupełnie inaczej przeżywać starość, o której krąży negatywne pojęcie. 

Seniorom spędzającym aktywnie czas, z całego serca gratuluję – to dobry wybór. Wszystkich, którzy niepokoją się swoją starością informuję, że to przepiękny okres życia. Nie jesień życia, lecz gorące lato. Może nie brzmi to przekonująco z ust osoby młodej, takiej jak ja, ale było mi dane pracować z osobami starszymi i zobaczyłem jak ciekawy i rozwijający może być to czas.

Starość jest na topie, a aktywni dziadkowie to powód do dumy dla rodziny i wnucząt. Swoim rówieśnikom życzę, żeby doskonale bawili się z seniorami. Kiedyś, aby sprawić radość osobie starszej, wystarczyła pomoc w niesieniu zakupów lub podarowany uśmiech. Teraz warto zrobić coś więcej. Seniorzy na to zasługują, a przede wszystkim potrafią się tym cieszyć. 

Reklama