Europejskie Centrum Solidarności z nagrodami

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Nagroda Dziedzictwa Europejskiego dla wystawy stałej ECS. Fot. Dominik Paszliński

Wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności została laureatem Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021. Marszałek Województwa Pomorskiego nagrodził natomiast placówkę za zasługi dla rozwoju turystyki.

Europejskie jury wystawę stałą doceniło w kategorii: Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości. Zdaniem jurorów, ekspozycja akcentuje znaczenie pracy, promuje aktywizm w dziedzinie praw człowieka, praw pracowniczych i politycznych oraz obywatelskie zaangażowanie. Stanowi przykład, „jak zachować historie i uczynić je istotnymi dla współczesnego świata”.

Nagroda przyznana została w maju, a we wrześniu odebrał ją Basil Kerski, dyrektor instytucji podczas uroczystej gali w dawnym klasztorze San Giorgio w Wenecji, w siedzibie aktywnej w dziedzinie kultury Fundacji Giorgio Cini. 

Atrakcyjna i uniwersalna opowieść

– Ktoś pięknie powiedział, że dziedzictwo, szczególnie materialne, jest własnością danej wioski, miasta, kraju, ale jego piękno, jego dusza, jest własnością nas wszystkich. Kultura nie zna granic, tożsamości etnicznych, nie sieje nienawiści, sławi ludzką kreatywność i jest źródłem obrony tych wartości, które leżą u podstaw Europy – mówił po odegraniu nagrody Basil Kerski. Radości nie kryła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, również obecna na uroczystości.

W lutym wystawa stała została ponownie otwarta po lockdownie. Fot. Grzegorz Mehring

– Cieszę się niezmiernie z tej nagrody, bo to wielki honor nie tylko dla ECS, ale i dla Gdańska – mówiła prezydent Gdańska. – Ta nagroda potwierdza to, co wie każdy, kto choć raz obserwował Europejczyków i Europejki zwiedzających wystawę stałą w ECS: to aktualna, atrakcyjna i uniwersalna opowieść o tym, jak siłą solidarności można zmienić bieg historii.

Nagroda Marszałka

738 tysięcy osób – tylu odbiorców w sieci miały w ubiegłym roku dwa cykle wideo #ecsonline i #ecsworld, które przygotowało na czas lockdownu Europejskie Centrum Solidarności. Za ten projekt placówka otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki, ufundowaną w nowej kategorii: Kreatywna Zmiana. 

Od października do kwietnia wystawę można zwiedzać w poniedziałki, środy i piątki w godz. 10.00–17.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00–18.00. Fot. Grzegorz Mehring

Oba cykle są kontynuowane, #ecsonline to dziś już 51 filmów, podzielonych na 10 cykli tematycznych, a #ecsworld to 21 filmów, z których ostatni dotyczy obchodzonej miesiąc temu 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w hali Olivia. Filmy z tego cyklu powstają w pięciu językach: angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim i rosyjskim. 

Więcej informacji na www.ecs.gda.pl.

Autor artykułu: Dariusz Wołodźko

Reklama

#SHEkNEWs

AUTORSKIE KOSMETKI MACIEJA ZIENIA Marka Maciej Zień wprowadziła na rynek