ANYWHERE          TV           REDAKCJA

Dotyk, który ratuje życie

akcja-mentruacja
Izabela Sakutova, inicjatorka i organizatorka kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.
i Paulina Koziejowska, dziennikarka, Ambasadorka 10 edycja kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

Ruszyła 10 ogólnopolska edycja kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, organizowana przez Izabelę Sakutovą. Kampania ma zachęcać młode, jak i dojrzałe kobiety do rutynowego badania piersi, a jej głównym celem jest edukacja w obszarze samobadania i noszenia dobrze dobranego biustonosza. 

„Ma Pani nowotwór złośliwy piersi” takie słowa w roku 2020 usłyszało ponad 24 tysiące kobiet, a ponad 5 tysięcy z nich zmarło. Powód? Zbyt późne wykrycie nowotworu. Zapewne teraz zadajesz sobie pytanie, jak możesz pomóc – sobie, mamie, siostrze, babci? Najlepszym sposobem na poznanie własnych piersi jest ich comiesięczne badanie – im szybciej dowiesz się o swojej chorobie, tym masz większe szanse na wyleczenie. 

Natalia Przybysz, piosenkarka, Ambasadorka 10 edycja kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

Jak duża jest skala problemu? 

Nie wiesz jak badać swoje piesi, a może nigdy nie słyszałaś o tym, jak prawidłowo to robić? Mimo wielu lat działań edukacyjnych wciąż tylko kilka % kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie co miesiąc.  Dlatego tak ważne jest, aby szerzyć wiedzę na temat badań i praktykować dotykanie swoich piersi. 

Do samobadania zachęcają, jak co roku, ambasadorzy kampanii, a wśród nich:  Beata Sadowska, Daria Widawska, Ela Romanowska, Aleksandra Kisio, Anna Iberszer, Karolina Szostak, Kinga Zawodnik, Małgorzata Ohme, Anna Gzyra, Anna Męczyńska,  Daniel Józek – Qczaj, Paulina Koziejowska, Anna Karwan, Natalia Przybysz, Justyna Szyc-Nagłowska, Paulina Smaszcz, Lidia Kalita, a także Miss Polonia, Natalia Gryglewska, akcje wspierają także influencerzy tacy jak: Siostry ADiHD (siostry_adihd), Anna Jaworska (mumme.pl), Paula Peszko (paula_peszko) i wielu innych. 

#BIUSTOmydło tegoroczna cegiełka kampanii – trzymają ją Laura Ogrodowczyk i Marzena Magiera, Ambasadorki 10 edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

#reCYCling, czyli oddaj zużyty biustonosz i wesprzyj walkę z rakiem piersi!

Każdy, kto chce wesprzeć kampanię, może oddać do reCYClingu swoje stare, niewygodne biustonosze i otrzymać w zamian 20 złotowy bon rabatowy na zakup nowego, dobrze dopasowanego biustonosza. Przez ostatnie 9 lat kampania DOTYKAM=WYGRYWAM zebrała aż 115 493 sztuk biustonoszy do recyclingu, co wynosi ponad 7,2 tony. Tradycja akcji reCYClingowej jest kontynuowana także w ramach 10. edycji kampanii. W całej Polsce od 1 do 31 października można oddać używane biustonosze i wesprzeć walkę z rakiem piersi. 100% dochodu ze zbiórki używanych biustonoszy wesprze działalność statutową dwóch organizacji: Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Fundacji Wsparcie na Starcie. Lista punktów zaangażowanych w ogólnopolską zbiórkę biustonoszy znajduje się na stronie www.dotykamwygrywam.pl/recycling.

Dziewczyny z akcji Menstruacja instalują BIUSTOapkę:) Ambasadorki 10 edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

Biustopozytywna aplikacja

W tej edycji, organizatorzy postawili na przełomowe rozwiązania, które mają na celu zachęcenie kobiet do regularnych badań i terminowości. Aby wspomóc kobiety w tych działaniach została zaprojektowana #BIUSTOapka, czyli biustopozytywna aplikacja stworzona przez partnera kampanii – Fundację Wsparcie na Starcie. Aplikacja jest kompaktowym kompendium wiedzy na temat regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dopasowanego biustonosza. Zawiera m.in. interaktywny przewodnik krok po kroku, który pokazuje, na co zwracać uwagę przy samobadaniu piersi oraz jak je prawidłowo wykonywać. Aby nie zapomnieć o samobadaniu, #BIUSTOapka wysyła comiesięczne „przypominajki”. Zawiera także praktyczne informacje na temat rozwoju i budowy piersi oraz dopasowania biustonosza. Znajdziemy w niej także wyszukiwarkę lokalnych sklepów brafittingowych, działających w ramach Fundacji Wsparcie na Starcie.

#BIUSTOapka dostępna jest do zainstalowania już od 24 września, zupełnie bezpłatnie na  www.biustoapka.pl 

Karolina Szostak, Ambasadorka 10 edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

Jak powinno wyglądać badanie?

Zdrowe piersi powinny być samobadane raz w miesiącu, od 3 do 5 minut. Badanie najlepiej wykonywać po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu, ale aby nie ominąć terminu, najlepiej ustalić sobie, że wykonujemy samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki. Samobadanie możemy wykonać przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku. 

Przed lustrem

Krok 1

Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze czy teksturze skóry. Zobacz czy skóra się nie marszczy oraz, czy nie widać jakiegoś wgłębienia, którego wcześniej nie było. Czy brodawki wyglądają tak jak zawsze, czy są skierowane  w tym samym kierunku?

Krok 2

Oprzyj ręce na biodrach, naciśnij nimi na tułów, napinając klatkę piersiową, przeprowadź takie same obserwacje.

Krok 3

Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich wydzielina. W wyniku ściśnięcia może zdarzyć się, że wypłynie z nich wydzielina, bo w przewodach mlekowych zawsze znajduje się niewielka ilość płynu. Należy jednak pamiętać, że płyn nigdy nie powinien sączyć się sam, bez dotykania brodawki. Jeśli zauważysz, że plamisz biustonosz lub piżamę, skonsultuj się z lekarzem. 

Badanie kontynuuj pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany.

Pod prysznicem 

Krok 4

Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi, aby jak najbardziej rozpłaszczyć pierś. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi po najszerszym jej obwodzie, zmierzając do brodawki, naciśnij opuszkami trzech środkowych palców (wskazującego, środkowego i serdecznego) i zataczaj nimi w każdym miejscu drobne kręgi. Te ruchy wykonuj najpierw przy lekkim ucisku, a następnie, w tym samym punkcie piersi, powtórz je ze zwiększonym uciskiem. 

Krok 5

Płynnie przesuwaj trzy palce do następnego punktu, starając się nie ominąć żadnego miejsca.

Krok 6

Zbadaj również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

Krok 7

Tak samo skontroluj drugą pierś i pachę. Sprawdźmy, czy nie wyczuwasz zgrubień, których wcześniej tam nie było.

 W łóżku

Krok 1 

Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Na palce nałóż balsam. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy, które opisane są przy samobadaniu pod prysznicem. Powtarzamy to samo z drugą piersią.

Krok 2

Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę.

Laura Ogrodowczyk i Marzena Magiera,Ambasadorki 10 edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

#BIUSTOmydło – czyli cegiełka kampanii 

Co roku kampania wspiera także działania charytatywne, poprzez sprzedaż tzw. cegiełek. Tegoroczną cegiełką jest BiustoMydło — mydełko w kształcie piersi, które wymydli się po 30 dniach stosowania, przypominając nam w ten sposób o badaniu. Mydło można zakupić w sklepach wymienionych pod adresem – https://www.dotykamwygrywam.pl/biustomydlo-cegielka.  Wszystkie środki pozyskane ze sprzedaży tegorocznej cegiełki zostaną przekazane do fundacji Wsparcie na Starcie i przeznaczone na produkcję biustoedukacyjnych materiałów dla nastolatek. 

Pamiętaj, że samobadanie piersi to nawyk, który może uratować Twoje życie – DOTYKAJ! 

Więcej informacji na www.dotykamwygrywam.pl

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE