ANYWHERE          TV           REDAKCJA

Czego uczą nas bohaterki seriali na Netflix?

Alicja Janik

bohaterki-netflix-4

Czego uczą nas bohaterki seriali na Netflix?

Od jakiegoś czasu seriale, znacznie częściej niż filmy umilają nam wieczory. Przez wiele odcinków, a nawet i sezonów potrafią genialnie budować napięcie, tworzyć więź między widzami, a bohaterami. Dzięki swojej rozbudowanej formule spędzamy z nimi kilka dni, co powoduje, że przywiązujemy się do występujących w nich postaci. To sprawia, że nierzadko odnajdujemy w nich cząstkę siebie, albo odwrotnie. Widzimy w nich to, czego w nas brakuje. 

Seriale, zupełnie tak jak książki mogą być pewnym zapalnikiem do zmian. Scena, schemat zachowania, albo nawet jedno zdanie mogą uświadomić nam coś bardzo ważnego. Sięgamy po nie kiedy potrzebujemy rozrywki, albo ukojenia. Zajmują nam myśli, w efekcie dotykając jakiejś struny, która okazuje się być kluczem do wewnętrznych blokad. Czasami zanurzamy się w seriale chcąc odciąć się od innych tematów, te w zamian dają nam całą masę odkryć. Możemy na przykład wiele się nauczyć. Czego?

Życia w zgodzie ze sobą od Joan Sloan 

Bardzo ambitna, początkująca dziennikarka, która w serialu „The Bold Type” przeprowadza nas ze sobą przez różne życiowe trudności. Nigdy jednak nie robi nic wbrew sobie. Nawet jeśli oznacza to zakończenie związku czy rezygnację z ważnego, zawodowego wyzwania. Nie rezygnuje jednak z marzeń, ale znajduje swój sposób na to, by osiągnąć cel zgodnie ze swoimi wartościami.

Przedsiębiorczości od Grace Hanson

Co zrobić kiedy z hukiem sypie się całe dotychczasowe życie, to co było pewne przestało takim być, a najbliższe osoby rozczarowały jak nikt wcześniej? Pogodzić się z obrotem spraw, zakasać rękawy i stworzyć swoje szczęśliwe życie na nowo. „Grace i Frankie” to serial o kobietach, które po siedemdziesiątce musiały uleczyć swoje złamane serca, znaleźć sposób, by się utrzymać i ponownie nauczyć się ufać ludziom.

Dociekliwości i nieustępliwości od Grace Rosmussen

Wytrwałość w dążeniu do odkrycia prawdy to fantastyczna cecha potrzebna nie tylko detektywom. Grace w „Niewiarygodnych” dzięki swojej dociekliwości potrafi pomóc wielu osobom i odkryć wszystkie tajemnice. Dzięki temu ma poczucie spełnienia i pewność dobrze wykonanego zadania. Pokazuje nam, że często warto kopać głębiej, zadawać więcej pytań i w niektórych sytuacjach być bezkompromisowym.

Pracowitości od Kate Foster

Dwójka dzieci, własna firma i cała masa innych obowiązków, a w tym wszystkim ona, niestrudzona z niekończącymi się pomysłami i gotowymi rozwiązaniami na wszystkie sytuacje. Kate z „Pracujących mam” wcale nie jest perfekcyjna. Czasem popełnia błędy, przeprasza i myli się, ale nigdy nie traci zapału do tego czym się zajmuje. Widząc swój cel robi wszystko, by każdego dnia zbliżyć się do niego choć o krok.

 

Wyrozumiałości od Ji-Yoon

Ji-Yoon czyli tytułowa „Pani Dziekan” ma wymagającą córkę, kłopotliwego tatę, multum wyzwań związanych z nową posadą i przy tym szalenie uroczego, ale też bardzo pogubionego przyjaciela, który w tym wszystkim dodatkowo dostarcza jej wiele trosk. Mimo to, bohaterka serialu ma do niego ogromne pokłady cierpliwości i zrozumienia. Jest w stanie pomóc mu bez względu na okoliczności. Piękna lekcja przyjaźni i wyrozumiałości. 

W obecnych czasach, opanowanych przez krzyczące kolorowymi obrazami aplikacje, seriale pełnią znacznie ważniejszą rolę niż tylko rozrywkową. Często to właśnie one bardziej trafiają do nas, widzów, niż jakikolwiek drukowany tekst. Skonstruowane są tak, by nas poruszać, tak aby nawet po skończonym seansie zostały w naszych głowach. Poddają naszej uwadze ważne społecznie tematy. Uświadamiają na konkretnych przykładach jakie zachowania wywołają pozytywne lub negatywne emocje w drugiej osobie. Uczą nas jednocześnie tego, że nawet jeden odcinek może poruszyć lawinę zachodzących w nas zmian. 

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE