ANYWHERE          TV           REDAKCJA

#INHERIOR. Gioia – La Dolce Vita!

Małgorzata Gastoł

inheriorforher-04_

La Dolce Vita! 

Takim hasłem przywita nas włoska restauracja Gioia zlokalizowana przy ulicy Oboźnej 9/104, zaledwie kilka minut spacerkiem od Nowego Światu. Przytulny, kameralny zakątek sąsiadujący z uczelnią oraz teatrem stanowi idealne miejsce na romantyczną randkę, smaczną kolację, czy lunch z przyjaciółmi. Ten niefrasobliwy, uniwersalny klimat Włosi nazywają allegria, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu wesołość. 

Aby powstała Gioia, właściciel – Roberto Grimaldi, musiał zmierzyć się z całkowitym przerobieniem lokalu, w którym przez dziesięć lat mieściła się klinika. Koncepcja wnętrza została podporządkowana włoskiemu klimatowi oraz idei stworzenia swobodnej, uniwersalnej atmosfery budującej poczucie wolności, radości i otwartego wyrażania siebie. Przy współpracy polsko-włoskiego kreatywnego zespołu złożonego z architektów, dekoratorów wnętrz oraz grafików, klinika przeobraziła się w przestronną, biesiadną restaurację, w której nowoczesność została zestawiona z tradycją. Żywe, efektowne kolory charakterystyczne dla włoskich lat 60-tych przeplatają się z minimalizmem i surowością stylu industrialnego. Kamień, drewno, metal, lustra, synteza barw i wszechobecna roślinność zbudowały intrygujący, międzynarodowy klimat restauracji. Chcąc rozszerzyć granice gościnności i pobudzić ekstrawertyczność, powstały dwa strategiczne punkty: ikoniczny okrągły blat okalający drzewo oraz długi stół wspólny sprzyjający wzajemnej integracji gości. 

Chcemy, aby nasi goście czuli się lekko, swobodnie, zapomnieli o stresie dnia codziennego. Oferujemy im miłą atmosferę, w której mogą spożyć aperitivo – mówi Roberto Grimaldi. – Gioia z języka włoskiego oznacza szczęście lub radość, co interpretujemy jako radość dzielenia się dobrym jedzeniem i napojami, a wszystko w przyjemnej atmosferze z ludźmi, których lubimy.

Radość z dobrych chwil lub tworzenia szczęśliwych wspomnień z każdego dnia jest niezbędna dla naszego samopoczucia. Gioia opowiada o tym, do czego staramy się dotrzeć w codziennym życiu i czym chcemy się dzielić z naszymi gośćmi na wszystkie ich okazje (randki, rozmowy, świętowanie lub po prostu cieszenie się hedonistyczną ucieczką w ciągu dnia). Gioia jest tym, co my, Włosi, nazywamy La Dolce Vita!

Atmosfera restauracji Gioia budowana jest nie tylko atrakcyjną aranżacją wnętrza, lecz także oferowanym menu oraz zespołem kucharzy i obsługi. La Dolce Vita ma działać na wszystkie zmysły, dlatego wykorzystywane są produkty najwyższej jakości pochodzące prosto ze słonecznej Italii. Szef kuchni dba o to, by w karcie dań codziennie zaskakiwać czymś nowym. Gioia pragnie zachwycać swoich klientów, sprowadzając do miasta rzadkie delikatesy, takie jak Bottarga, surowe krewetki z Mazara del Vallo, czy trufle. Jednak wysublimowana karta dań nie zabija swobodnej atmosfery, którą budują także atrakcyjne ceny (obfitego burgera Octopus zjecie już za 40 zł!)

W Gioia nie chodzi o bycie szykownym, ale o bycie kolokwialnie fajnym. Jest to miejsce dla wszystkich, którzy chcą skosztować prawdziwego włoskiego jedzenia w luźnej atmosferze. Największą nagrodą oraz spełnieniem marzeń jest dla nas zadowolony klient.

Gioia to stan umysłu, który sprawia, że ludzie są naprawdę szczęśliwi, odkrywając nowe smaki i rozmaitości, nad którymi nieustannie pracujemy.

Wszystko jest podróżą, panta rhei! Gioia to ważny kamień milowy w naszych projektach. 

Restauracja Gioia to synteza mody i swobody, wysokiej jakości składników, włoskiej tradycji i nowoczesnej nonszalancji. Wszystko w swobodnej atmosferze sprzyjającej integracji, zabawie i oderwaniu od trosk dnia codziennego.  

MAŁGORZATA GASTOŁ – Jest absolwentką wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, współzałożycielką pracowni ATUT Architektura Wnętrz, molem książkowym z niegasnącym apetytem na literaturę fantasy, a także miłośniczką muzyki klasycznej. W aranżacjach przestrzeni mieszkalnych stawia na ponadczasowość, funkcjonalność i jedność kompozycji. Uwielbia nieschematyczne rozwiązania oraz projektowe wyzwania.  Dzień uważa za nieudany bez przynajmniej jednego kubka aromatycznej, parującej kawy z pianką.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE

Organiczność

Powtarzaj za mną: Działam organicznie, działam organicznie  Zamiast:  Muszę bez tchu