Poznawaj Gdańsk z lwem Hewelionem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Lew Piłkarz po treningu na stadionie podziwia świat przez bryłkę bursztynu fot. Jerzy Pinkas/ www.gdansk.pl

Wśród wielu szlaków turystycznych miasta jeden jest szczególny. Jego przewodnik ma ok. 50 cm wzrostu, długi ogon, puchate uszy, a wykonany jest z brązu.  Lew Hewelion swoją przygodę rozpoczął w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. To właśnie z tego miejsca, w 2015 roku, z wypakowanym po brzegi plecakiem, wyruszył w podróż po Gdańsku.

Imię Heweliona pochodzi od znanego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza oraz od słowa „lion”, oznaczającego po angielsku lwa. Każdy Hewelion wygląda inaczej i ma inną, ciekawą historię do opowiedzenia. Szlak ten zainicjowała i rozwija Gdańska Organizacja Turystyczna. 

Znajdź je wszystkie 

Obecnie w mieście jest 15 rzeźb małego lewka. Część figurek można zauważyć od razu, wystarczy uważnie patrzeć pod nogi spacerując pod Starym i Głównym Mieście. Spotkanie z kilkoma z nich wymaga wycieczki w inne rejony miasta. Każdy lew, w zależności od miejsca, w którym się znajduje, przybiera inną pozę i posiada inny atrybut. 

Heweliona Astronoma można spotkać na Gradowej Górze fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Najmłodszy Hewelion zamieszkał 130 metrów nad ziemią – w najwyższym budynku północnej Polski, Olivia Star. Tam relaksuje się po pełnym atrakcji dniu na leżaku i podziwia cudowną panoramę Gdańska. Odwiedzający Polsat Plus Arenę Gdańsk spotkają lwa Piłkarza oglądającego świat przez pryzmat bryłki bursztynu. Podróżujących na lotnisku powita i pożegna Hewelion Pilot w charakterystycznej czapce i goglach. Trójzębu Neptunowi pozazdrościł lew Włada mórz, który łapie wiatr w grzywę na molo w Brzeźnie. 

Dotychczas Hewelion odwiedził także Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej,

Hevelianum, Wielki Młyn, Ołowiankę, Długie Pobrzeże, Bramę Wyżynną, Galerię Handlową Madison, Długi Targ i Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo. Od początku projektu rzeźby lewków realizowane są we współpracy z artystą rzeźbiarzem Tomaszem Radziewiczem.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy odwiedził nietypowy pilot  fot. Grzegorz Mehring /www.gdansk.pl

Więcej z aplikacją mobilną

Mieszkańcy i turyści mogą zwiedzać miasto wraz z puchatym bohaterem także poprzez aplikację mobilną Questy Visit Gdansk. Pobierając aplikację na jeden z dwóch systemów operacyjnych (iOS lub Android) i włączając funkcję lokalizacji w telefonie, użytkownik otrzymuje szereg ciekawych informacji od małego lwa. Po zbliżeniu się z telefonem do każdej z rzeźb Heweliona, na ekranie telefonu wyświetla się komunikat w formie tekstu oraz pliku audio, poprzez które lew opowiada historię danego miejsca. Narracja prowadzona jest w taki sposób, by najmłodsi odbiorcy zdobyli jak najwięcej cennych informacji o Gdańsku.

Mapka i ciekawostki

Sympatyczne lwiątko zaprasza wszystkich, a zwłaszcza rodziny z dziećmi, na pasjonujący spacer swoim szlakiem. Więcej informacji i szczegóły o każdej figurce można znaleźć na stronie www.visitgdansk.com. Tam także dostępna jest mapka centrum Gdańska z oznaczoną lokalizacją rzeźb i ciekawostkami. Udanych poszukiwań!

 

Tekst: Marta Formella

 

 

Reklama

Jestem chamką!

Jestem chamką. To nie zostało powiedziane wprost, ale zarysowane grubym