Pokazy specjalne na 46. FPFF

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pokaz specjalny na 46. FPFF

Wyjątkowym wydarzeniem podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni będzie jedyny pokaz filmu niemego z 1929 roku pt. „Szlakiem hańby” z oprawą muzyczną na żywo. Cześć zdjęć do filmu powstała w międzywojennej Gdyni.

Ten egzotyczny melodramat i jednocześnie film sensacyjny oparty na literackim pomyśle Antoniego Marczyńskiego to jeden z pierwszych polskich filmów interwencyjnych i społecznie zaangażowanych, łączący ważny temat z sensacyjną fabułą. „Szlakiem hańby” w reżyserii Mieczysława Krawicza i Alfreda Niemirskiego zrealizowano z inspiracji Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi.

Film opowiada o losach wiejskiej dziewczyny, Marysi, która pada ofiarą międzynarodowego gangu handlarzy kobietami. Oszuści, działając aktywnie między innymi w warszawskiej szkole tanecznej, kuszą dziewczęta wizją angażu do amerykańskiego filmu. Wyprawiają je statkiem do Brazylii, gdzie czeka je praca w domu publicznym. Przestępcy nie wiedzą, że wśród uczennic jest tajna agentka policji… Część zdjęć nakręcono w Gdyni.

Festiwalowy pokaz filmu w czwartek, 23 września 2021 roku, zyska wyjątkową oprawę muzyczną. Trójmiejska formacja jazzowa, Tomasz Chyła Quintet, zaprezentuje improwizacje oparte na współczesnej muzyce eksperymentalnej. Materiał ten przygotowany został specjalnie na potrzeby Festiwalu.

Barbara Krafftówna w Gdyni. 75 lat pracy artystycznej aktorki

Barbara Krafftówna zagrała swoje pierwsze role u Haliny i Iwo Gallów w 1946 roku w ówczesnej siedzibie Teatru Wybrzeże, w miejscu dzisiejszego Teatru Muzycznego w Gdyni. W tym samym miejscu podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” oraz jubileusz 75-lecia pracy artystycznej wybitnej aktorki

„Krafftówna w krainie czarów” w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli, który wcześniej napisał z aktorką książkę pod tym samym tytułem, to kreacyjny portret wybitnej aktorki teatralnej i filmowej. Film przeprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego, bo – jak mówi Barbara Krafftówna na ekranie – „Ogromny świat, w którym żyłam, jest już po tamtej stronie lustra…”. Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii.

Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie, również ich rozmowy. Monologi nawiązują do najwybitniejszej roli filmowej Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa „Jak być kochaną”, nominowanym do Złotej Palmy w Cannes, sama dostała za nią główną nagrodę Golden Gates na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco.

Pokaz specjalny filmu „Krafftówna w krainie czarów” poprzedzi uroczystość honorująca 75-letnią obecność aktorki na scenie. Poprowadzi ją Grażyna Torbicka. O Barbarze Krafftównie opowie Katarzyna Figura, która wraz z bohaterką wydarzenia zagrała w „Alicji” w reż. Pawła Miśkiewicza w Teatrze Dramatycznym. W spotkaniu wezmą udział Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, a także twórcy filmu – reżyserzy Piotr Konstantinow i Maciej Kowalewski oraz autor scenariusza Remigiusz Grzela. Uczestników powitają: Dyrektor FPFF Leszek Kopeć i Dyrektor Artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Wydarzenie odbędzie się 20 września 2021 roku o godzinie 13.00 na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni.

 

 

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwalgdynia.pl. W sprzedaży są już bilety na pojedyncze seanse.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.

Reklama

Co nowego w zoo

Gdański Ogród Zoologiczny przez lata niezmiennie przyciąga uwagę zarówno turystów,