ANYWHERE          TV           REDAKCJA

#inHERior. H15 Boutique Hotel – gra między przeszłością i nowoczesnością

Kaja KOWALSKA

inherior1309-04

Zabudowa centrum Warszawy to w dużej mierze liczne kamienice, pamiętające czasy ubiegłych wieków. Obecnie, historyczna architektura zostaje dostosowywana do potrzeb współczesności. Poprzez rekonstrukcję i poszanowanie dla oryginalnych elementów architektury można nadać dawnym obiektom nową funkcję z zachowaniem historycznego charakteru. Zadbanie o ocalenie i wyeksponowanie historycznych walorów miejsca jest prawdziwym wyzwaniem, jednak to właśnie wrażliwość na przeszłość w połączeniu z nowoczesnymi, nietuzinkowymi rozwiązaniami projektowymi sprawiły, że hotel butikowy H15, znajdujący się na ul. Poznańskiej 15 w Warszawie, stał się jednocześnie wizytówką historii i nowoczesności.

Historia budynku sięga 1892 roku. Kamienica została wybudowana przez rodzinę Glassów. Na przestrzeni lat, jej wnętrza spełniały liczne funkcje. Przed I wojną światową odbywały się tutaj tajne zebrania polskiej młodzieży w sprawie odzyskania niepodległości przez Polskę. W okresie międzywojennym kamienicę wykupił Związek Radziecki i stała się ambasadą sowiecką, aż do 1941 roku. Następnie budynek przejęła III Rzesza i stał się on siedzibą Wermachtu, co uchroniło go przed bombardowaniem w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie budynek został przejęty przez władze PRL, a następnie mieściła się w nim siedziba dużej firmy transportowej. Od 2007 roku kamienica przeszła gruntowny remont i została przekształcona na luksusowy hotel butikowy H15, który szybko zasłużył na 5 gwiazdek.

Początkowo, inwestycja miała zostać podzielona na apartamenty pod wynajem długoterminowy, jednak pomysł przerodził się w plan na stworzenie klimatycznego hotelu o oryginalnym klimacie.

Koncepcja aranżacji wnętrz należy do projektantki Marioli Tomczak. W projekcie uwzględnione zostały materiały historyczne, które zostały zachowanie lub odtworzone. Cała przestrzeń wewnętrzna opiera się na kontrastowym połączeniu czerni i bieli oraz mocnych akcentach kolorystycznych. Na korytarzach i w przeszklonym patio została zastosowana podłoga z czarno-białych płytek w formie szachownicy, która jest nawiązaniem do pierwotnej posadzki w budynku. By dodatkowo podkreślić charakter dawnych wnętrz, skrzydła drzwiowe, choć są nowoczesne, nawiązują do przeszłych styli poprzez płyciny i charakterystyczne podwyższenie nadproża.

Jednym z ciekawszych pomieszczeń, wyróżniających się spośród wszystkich pokoi jest luksusowy penthouse o dużej powierzchni z tarasem, znajdujący się na ostatnim, piątym piętrze hotelu. Mimo, że każdy pokój w hotelu zaaranżowany jest nieco inaczej, pewne elementy są spójne dla wielu pomieszczeń. We wszystkich pokojach znajduje się podłoga z naturalnych, dębowych desek, która wprowadza wizualny porządek i analogię do wszystkich wnętrz. W pokojach przejawia się również motyw czarno białych kompozycji – meble, dywaniki w szachownicę, tapicerki ze wzorem pepitki, tkaniny w pasy. Kontrastowe walory dopełniają akcenty kolorystyczne w postaci nasyconych, ciepłych kolorów: żółcieni, czerwieni, pomarańczy, występujących głównie na obiciach mebli i dodatkach. Kompozycja wnętrz to gra między przeszłością i nowoczesnością – elementy kultowego designu z ubiegłego wieku oraz współczesne, przeplatają się tworząc odważną, oryginalną kompozycję. Wśród wyposażenia można wyróżnić, między innymi, krzesła Thonet Oswald, Gubi Beetle, Maxalto Acanto, a także fotel Egg Chair zaprojektowany przez Arne Jacobsena. W strefach wypoczynkowych królują włoskie kanapy i stoliki kawowe na eleganckich, chromowanych nóżkach. W wielu pomieszczeniach rolę dodatkowego oświetlenia pełnią loftowe, różnokolorowe kinkiety i lampki z oprawami w formie reflektorów. Dopełnieniem wnętrz i ozdobą ścian są barwne kolaże znanej polskiej artystki – Rity Zimmerman, które dodatkowo spajają styl panujący w różnych pomieszczeniach, oraz grafiki op-art. Zadziwiające i abstrakcyjne przedstawienia w dziełach sprzyjają budowaniu unikatowego charakteru pomieszczeń.

Mówi się, że o przeszłości decyduje teraźniejszość. Hotel H15 to przykład, w którym te słowa doskonale się sprawdzają. Poszanowanie dla dawnych elementów architektury, nowoczesność form i kompozycji, oraz wyrafinowany design to zdecydowanie trzy nadrzędne cechy tego unikatowego, luksusowego obiektu.

 

KAJA KOWALSKA
Jest dyplomowanym architektem wnętrz i współzałożycielką pracowni projektowej ATUT Architektura Wnętrz. Na co dzień tworzy indywidualne projekty przestrzeni mieszkalnych dopasowane do stylu życia, osobowości i potrzeb użytkowników. Kocha piękne wnętrza. Jej dodatkową kreatywną pasją jest projektowanie grafiki użytkowej. Lubi także eksperymenty z kolorowym makijażem, który pomaga jej wyrazić siebie. Uwielbia przyrodę – zwierzęta, rośliny i góry.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE