Co nowego w teatrach? – wrzesień 2021

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wrzesień jest pełen ekranizacji wielkich powieści lub spektakli dokumentalizowanych. Na co wybrać się do teatru, aby wypełnić te 75% możliwych miejsc? Oto 5 propozycji:

Piknik pod Wiszącą Skałą, Teatr Narodowy

Nowa – tym razem sceniczna adaptacja powieści Joan Lindsay. Rzecz dzieje się pod koniec XIX wieku. Pewnego słonecznego dnia, pani Appleyard wraz z innymi nauczycielkami zabiera uczennice na piknik pod Wiszącą Skałą na cześć dnia św. Walentego. Dziewczynki za zgodą opiekunek wybierają się na spacer po okolicy, ale tylko jedna z nich powróci. Pozorny porządek prywatnej szkoły zostaje zakłócony, a poszukiwania rozpoczęte.

Klub, TR Warszawa

Klub oparto na reportażu M. Voss Gustavsson. Przenosimy się do Sztokholmu, w którym zostają zdemaksowane seksskandale, walka o wpływy oraz korupcja wśród elity intelektualnej w Komitecie Noblowskim. To opowieści kobiet, które zdecydowały się przerwać zmowę milczenia i opowiedzieć o przemocy, napaściach seksualnych, których doświadczyły od jednego z najbardziej wpływowych i szanowanych członków.

Jądro ciemności, Teatr Powszechny

Artyści Powszechnego postanowili wziąć na warsztat słynną powieść Josepha Conrada. Jednym z głównych tematów podejmowanych przez autora jest wpływ obcego środowiska na człowieka. Charles Marlow, główny bohater, który opowiada swoją historię swojej wyprawy do Konga. Choć pierwotnie chciał przewieźć z terenów cenny towar, tak decyduje się na zamieszkanie w Afryce. Zarobki nie zawsze są jednak proste, a praca niewolnicza jest niemal na każdym kroku. Jak zostanie ukazane prawo dżungli w Powszechnym?

Idiota, TerazTeatr

Inscenizacja jednej z najpopularniejszych powieści Fiodora Dostojewskiego o tym samym tytule. Lew Myszkin przybywa do Rosji, aby objąć majątek. Książę jest człowiekiem dobrotliwym, niesamowicie uczciwym i nieskalanym złem, mimo że widział je wokół siebie. Wiele ludzi, spotykających Myszkina, postrzega go niczym naiwne dziecko, które nadal uparcie w dobro rządzące światem. Główny bohater porównywany jest do postaci z Ewangelii, niczym dobra dusza pośród nieczystej rzeczywistości. Będzie o moralności i jej braku oraz o najskrytszych zakamarkach umysłu ludzkiego.

Złoto&Węgiel, Biennale Warszawa

To spektakl-reportaż, który przenosi na obszary konfliktów zbrojnych na terenach wydobywania surowców. Przed widzem znajduje się dwanaście pokoi, a w każdym z nich poznaje historie wydobycia zasobów z różnych zakątków świata. Oprócz opowieści performerów, widzowie będą mogli również usłyszeć materiały audio oraz filmy w technologii video 360°. Spektaklem pracował kolektyw artystyczny, performerzy, badacze oraz lokalni pracownicy kopalń z Indonezji, Demokratycznej Republiki Konga, Niemiec i Papui.

Reklama

Co nowego w zoo

Gdański Ogród Zoologiczny przez lata niezmiennie przyciąga uwagę zarówno turystów,