Tydzień rumuński w Banjaluce!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

 

Święto rumuńskiej kuchni w Banjaluce! Od 28 sierpnia do 5 września, w restauracji Banjaluka czeka bałkańska uczta przygotowana przez finalistę MasterChefa, Lorka Zediu.

Restauracja Banjaluka i Lorek Zediu łączą siły! Lorek, pochodzący z Rumunii, finalista programu MasterChef, przygotował menu ze specjałami ze swoich rodzinnych stron. Menu będzie dostępne od 28 sierpnia (sobota) aż do 5 września tylko w restauracji Banjaluka.

Rumunia jest dla nas nieco egzotyczna. Polacy dość chętnie podróżują do Rumunii, jednak nie jest to nasza ulubiona destynacja. Wolą jechać do Włoch, Hiszpanii czy Grecji, a kraje wschodu są mniej przez nas oblegane. Dlatego nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie – co się je w Rumunii? A szkoda! Kuchnia rumuńska jest niezwykle ciekawa, trochę niedoceniana na świecie, natomiast warto się z nią zapoznać. Tym bardziej, jeśli dania przygotowuje osoba, która bardzo dobrze gotuje i specjalizuje się w właśnie tej kuchni. A tą osobą jest Lorek Zediu.

W specjalnym menu goście znajdą dania mięsne, wegetariańskie, a nawet wegańskie (co nie jest bardzo popularne na Bałkanach). Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości Lorek stworzył także wegańską pozycję w menu. Goście zjedzą m.in. rozgrzewającą zupę czorbe z kurczaka, rumuńską wersję hot-doga, mini pączki w rumuńskim stylu i kilka innych dań, a także wypiją rumuńskie wina. Restauracja nie ma ich na co dzień w ofercie, jednak zaopatrzyła się w nie, ze względu na wydarzenie. Tym bardziej warto przyjść!

To wydarzenie to niezwykła okazja dla każdego miłośnika Bałkanów, wspaniałej atmosfery, a także nietuzinkowego jedzenia! Rumuńskie specjały nie goszczą u nas często, dlatego tym bardziej, warto ich spróbować!

 

A co konkretnie będzie do jedzenia?

PRZYSTAWKI:

Salată de vinete – pasta z bakłażana, orzechów włoskich, miodu i octu

CIORBĂ RĂDĂUȚEANĂ – rozgrzewająca, rumuńska wersja czorbe z kurczaka

 

DANIA GŁÓWNE:

Dovlecel pane cu iaurt și salata de roșii – panierowana cukinia podana na jogurcie z koperkiem, pomidorkami i chili

Rumuńskie MICI – bałkańska interpretacja hot-doga

Ardei umplut cu orez și legume – papryka faszerowana ryżem i mieszkanką warzyw

 

DESER:

Papanași – rumuńskie pączki serowe z sosem truskawkowym

 

Banjaluka to jedna z najstarszych restauracji w Warszawie. W tym roku kończy 18 lat! Restauracja charakteryzuje się bałkańską kuchnią połączoną z rockowym stylem wnętrza. Mieści się tuż przy stacji metra Świętokrzyska, przy Szkolnej 2/4.

Reklama

#SHEkNEWs

PARIS HILTON WYSZŁA ZA MĄŻ! Paris Hilton i Carter Reum