ANYWHERE          TV

Przepis na marmur

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Myśląc – moda we wnętrzach – nie mam na myśli kreacji popularnych projektantów, tylko raczej wnętrzarskie haute couture. W swojej pracy tak często słyszę pytania klientów na ten temat. I tutaj, jak w życiu, rozrzut jest spory. Są tacy, którzy dopytują i koniecznie chcą mieć wnętrze „modne” w tym sezonie, z kolorami, meblami i stylem, który jest ostatnim krzykiem wnętrzarskiej mody, ale są też tacy, i tych wydaje mi się jest trochę więcej, którzy dopytują o to, czy aby na pewno ich wnętrze będzie modne za dwa lata. Czy czasem nie „zestarzeje się” designersko po pewnym czasie. Prawda jest taka, że nie możemy być w 100% pewni co do tego czy jakiś modny we wnętrzach element w 2019 roku nie będzie całkowicie passé w 2025.

Jak w modzie, nie da się tego przewidzieć. Jednak, podobnie jak w modzie, wydaje się że są pewne klasyki, pewne materiały i kolory które podobnie jak pewne garnitury i tkaniny oraz żakiety nie zestarzeją się nigdy.

Marmur carrara, który jest dzisiaj tak powszechnie i często stosowany, zwłaszcza w formie imitacji tego kamienia (z racji jego delikatności i coraz to większej niedostępności), wydaje się że był, jest i będzie. Od czasu Davida Michała Anioła, poprzez barokowe wykończenia wnętrz i modernistycznych architektów aż do Opery w Oslo czy Meczetu w Abu Dhabi.

W nieprzemijalność mody na dany materiał wydaje się, że spore znaczenie ma autentyczność, użycie naturalnego materiału (nawet spieki imitujące marmur są w końcu absolutnie naturalnym produktem zmielonych skał, glinki i iłów łupkowych) oraz nienachalność wzoru czy kolorystyki.

Łatwo przewidzieć, że klasyczna kolorystyka, stonowane wzory i naturalne materiały będą trwały wiecznie, a nowinki zmieniające się co sezon będą tylko dodatkami. Jeżeli pozostaną w formie dodatków – wówczas łatwo je zmienić we wnętrzu z biegiem czasu bez kłopotu.

Zatem stosujmy kamienie, spieki jako bazę w wyposażeniu wnętrz. Okładajmy nimi ściany, blaty czy posadzki. Nie bójmy się ich, one nie przeminą.

Reszta płynie…

Autor

Lucyna Kołodziejska –Eleganckie kontrasty to element, który pojawia się w jej życiu nieustannie. Zawodowo architekt wnętrz i historyk sztuki, od 13 lat prowadzi autorską pracownię architektury wnętrz „Fabryka wnętrz”. We wnętrzach, które projektuje, takie kontrasty pojawiają się niejednokrotnie. Prywatnie od podobnych kontrastów nie stroni.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

[instagram-feed]

Reklama