Gdańskie plaże i przystanie pod błękitną flagą

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Dla tysięcy mieszkańców Gdańska oraz turystów na miejskich plażach, charakterystyczna Błękitna Flaga jest potwierdzeniem najwyższej jakości w zakresie bezpieczeństwa, czystości oraz ekologii.

Błękitna Flaga to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie nagród przyznawanych plażom, marinom i organizacjom zrównoważonej turystyki żeglarskiej. W bieżącym sezonie Gdańsk będzie się szczycił dziesięcioma certyfikatami tego międzynarodowego wyróżnienia.

Ten symbol to duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów odpoczywających nad wodą. Jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu miejsc. Od ponad 10 lat gdańskie kąpieliska morskie zarządzane przez Gdański Ośrodek Sportu uczestniczą w programie Błękitna Flaga. 

Aż 10 Błękitnych Flag w Gdańsku

W tym roku wyróżnienie trafi aż do 10 gdańskich obiektów, w tym do pięciu kąpielisk i czterech przystani.

Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Natomiast wśród wyróżnionych przystani znalazły się: Marina Gdańsk, Tamka, Żabi Kruk oraz Sienna Grobla. Dodatkowo certyfikat otrzymał Jacht Generał Zaruski – flagowa jednostka miasta, na której realizowany jest program edukacji morskiej i ekologicznej dla młodzieży.

Sezon od czerwca do sierpnia

Sezon kąpielowy na gdańskich plażach trwa od 25 czerwca do końca sierpnia. Na terenie Gdańska będzie działać łącznie sześć kąpielisk: Gdańsk Orle, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Stogi, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo.

Gdański Ośrodek Sportu planuje również utworzenie dodatkowych miejsc okazyjnie wykorzystywanych do kąpieli, dzięki czemu całkowita strzeżona przez ratowników wodnych linia brzegowa wyniesie łącznie blisko półtora kilometra.

 

Czym jest Błękitna Flaga?

Błękitna Flaga to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation w Environmental Education – FEE) z siedzibą w Kopenhadze. Celem programu jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin. 

Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi jest przyznawane kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie:

  • jakości wody,
  • działań na rzecz edukacji ekologicznej,
  • zarządzania środowiskowego,
  • bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

 

Fot. Gdański Ośrodek Sportu

Reklama

NO SIGNAL

„Michał, powinieneś więcej mówić na Instagramie” – taką radę dostałem