Środowy Magazyn Kulturalny #11

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kiedy słońce wychodzi, a w około coraz więcej zieleni i mniej ograniczeń, miasta przeżywają swoje odrodzenie. Kawiarnie brzęczą sztućcami, a przez parki tłumnie przechodzą rodziny i znajomi. Wszystko budzi się do życia – nawet kina i teatry, a chyba większość z nas jest w tym momencie spragniona kultury. Tak więc poniżej przedstawiamy gorące premiery filmów, na które warto się wybrać.

Ludzki Głos

Kiedy do debiutu reżyserskiego Tildy Swinton dodamy mieszankę estetyki almodovarskiej uzyskamy właśnie Ludzki głos. Film stworzony podczas pandemii opowiada historię szaleństwa, straconej miłości i nadziei ludzkiej. W roli głównej występuje sama Swinton, która w mieszkaniu odbywa ostatnią rozmowę z kochankiem, który już wkrótce zamierza poślubić inną kobietę.

Ojciec

Film został nagrodzony dwoma Oscarami. Nic dziwnego, w końcu tytułowa rola ojca została przydzielona aktorskiemu mistrzowi – Antohny’iemu Hopkinsowi. Główny bohater wykazuje oznaki demencji, jednak ze względu na swój opór pragnie on pozostać samodzielny. Tym samym odrzuca kolejnych, zatrudnionych opiekunów, a jego córka Anna musi stawić czoła lepszym i gorszym momentom życia rodzica.

Nomadland

Kolejna propozycja z oscarowej listy wygranych, czyli Nomadland. Jest to opowieść o współczesnej nomadce, która po utracie całego życiowego dobytku postanawia zapakować pozostałe rzeczy do vana i wyruszyć w podróż. Podczas nowego życia, Fern poznaje Lindy oraz Swankiego i Boba Wellsa, nomadów z bagażami doświadczeń, którzy stają się jej mentorami i towarzyszami podczas nowej ścieżki.

Jeden Gniewny Człowiek

Rasowe kino akcji opowiada historię kalifornijskiej firmy, zajmującej się transportem cennych towarów. Przez coraz to większe kłopoty, do ekipy dołącza tajemniczy H, który sprawia wrażenie twardziela, jednak jak jest naprawdę – nikt nie wie, bowiem H ma milczącą naturę. Nowy zawodnik dostaje bojowe działanie – podniesienie bezpieczeństwa przepływu towarów. Akcja okazuje się dosyć skomplikowana, ponieważ gang kontratakujący ma powiązania z nowym bohaterem.

Świat, który nadejdzie

Końcówka XIX wieku. Na północnych obszarach Nowego Jorku mieszka rodzina, która straciła dziecko. Przez wzgląd na traumatyczne przeżycie, partnerzy nie są w stanie normalnie ze sobą rozmawiać. Przez dziennik poznajemy Abigail, której stoickie wychowanie ukrywa wiele emocji. Podczas wiosny, nieopodal wprowadza się nowa sąsiadka. Piękna kobieta, która rozbudzi w Abigail ponownie silne uczucia.

 

 

Reklama

Sinooki blady Ty

Autoteliczne wyznania to najgorszego rodzaju onanizmy intelektualne. Zapraszam zatem. Wewnątrz