Jak zaczarować Święta Bożego Narodzenia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To najpiękniejszy czas w ciągu roku. Czekamy na ten moment z nadzieją w głosie, że zaraz będzie lepiej, cieplej, przyjaźniej, inaczej. Jedni czekają z powodów religijnych. Inni z powodu wspólnej, rodzinnej kolacji. Jeszcze inni wyczekują wystroju miasta, sklepów, dźwięków kolęd i unoszących się zapachów piernika, cynamonu, goździków. A ja czekam na moment, by lepiej poznać moją rodzinę przy stole, i staram się zadać im pytania, które pokazują ich jako ludzi– ich myślenie, odczuwanie, to co ich boli, a co dostarcza radości.

Dzieje się tak na przygotowanych pięknie karteczkach, by nie trzeba było wygłaszać tyrad głośno i z obawą odrzucenia. Karteczki wieszamy na choinkach i każdy z zaproszonych gości może w dowolnej chwili podejść i przeczytać. Nie trzeba komentować, roztrząsać, dywagować, rozmawiać o tym, bo to jest tylko poznanie człowieka przez jego własne myślenie, a nie przez mylenie innych o nim. Zaczarowane święta nie będą nigdy prawdziwe i szczęśliwie przeżyte, jeśli będą skupione tylko na powierzchowności, blichtrze i rozmowach o dupie Maryni lub – nie daj Boże – o polityce, bo inaczej wszyscy popadniemy w konflikt. Ja poszukałam swojego pomysłu i napiszę, czy się sprawdził. Jeśli jest wola drugiego człowieka, to dlaczego nie?

Zaczynam od siebie i na ładnej karteczce zamieszczam ważne dla mnie pytania i odpowiedzi. Zawijam w rulonik, przewiązuję kokardką, podpisuję „Paulutek”.

 

Kim jestem? Jedni to cenią, inni nienawidzą. Jestem po prostu Paulutkiem i wolę być sobą, niż podobać się byle komu.

Sukces? Szczęśliwa rodzina.

Porażka? Wewnętrzny krytyk i jego strach.

Wyzwanie? Ciągła edukacja, doświadczenie, praca, doktorat, wykłady, warsztaty.

Czego się boję? Że wszyscy, których kocham, umrą przede mną.

Czego pragnę? Uczyć i inspirować młodsze pokolenia kobiet, by walczyły z presją społeczną i nie dały sobie odebrać praw. Ten stan polityczny chce nas ubezwłasnowolnić.

Kariera? Być mamą.

Marzenie? Być sprawną i świadomą w starości. Nie sprawiać kłopotu.

Dieta? Głodzę się i ćwiczę jak szalona.

Przyjemności? Obiad i beza z moimi chłopakami.

Jak zabijam smutek? Idę na zakupy. Kupuję kolorowe ubrania i maluję usta na czerwono. Siadam z książką i robię notatki.

Czego unikam?  Ludzi-potworów i nadętych głupków.

Moje minusy? Rozrzutność i hedonizm.

Moje plusy? Kocham ludzi, mimo że wciąż rozczarowują.

Moja muzyka? Banks, Bee Gees i z dzieciństwa– Shakin Stevens.

Najgorsze wspomnienie? Przemoc fizyczna i słowna wobec kobiet na moich rodzinnych, poznańskich Jeżycach.

Najlepsze wspomnienie? Kiedy Maciek powiedział mi pierwszy raz, że mnie kocha i chce się ze mną zestarzeć.

Jakiego zachowania nie akceptujesz? Kiedy facet mówi mi, co mam robić, jak myśleć, jak wyglądać, co robić. Nic mnie to nie obchodzi i mówię mu, by spojrzał na siebie jako żałosną, nadętą jednostkę chorobową z małym kutaskiem i wielkimi kompleksami.

Bez czego nie wyobrażasz sobie życia? Bez szeptu, dotyku, seksu i muzyki.

Co jest najpiękniejsze w życiu? Beztroski śmiech szczęśliwego dziecka.

Najpiękniejsze miejsce na świecie? Mój bezpieczny, przytulny dom z domownikami ludzkimi i zwierzęcymi.

Co zmieniło Twoje życie? Smutek, żal, rozpacz po utracie moich trzech nienarodzonych synów.

Życiowe spełnienie? Kochać Maciej Kurzajewski Frank Kronenberg Julek Kurzajewski i być kochaną.

Amen.

 

Wszystkim Państwu życzę pięknych, szczerych wobec drugiego człowieka świąt, bez konfliktów, oceny, przekonywania o własnych racjach, ironii, sarkazmu, agresji. Dzwońmy z życzeniami, piszmy kartki ręcznie, a nie przez komunikatory. Odkrywajmy marzenia rodziny, by sprawić im mały prezent, a nie standardowy z wieszaka w ostatniej chwili. I nawet, jeśli kogoś nam przy stole będzie brakować, to pomyślcie o nim przez chwilę wspólnie, nie krytykując jego złych zachowań czy wad, ale tylko czego Wam brakuje od czasu, gdy go nie ma?

W tym roku zabraknie mojego Taty i najbardziej będzie mi brakowało jego poznańskiej gwary i marudzenia na warszawskie jedzenie i odległości. Mój Tata.

Autor

Paulina Smaszcz – Kurzajewska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, trener autoprezentacji i rozwoju osobistego. Od ponad 15 lat szkoli indywidualnie członków zarządów oraz top menedżerów, polityków i specjalistów medycznych, przedsiębiorców i właścicieli firm oraz przedstawicieli sprzedaży i biznesów indywidualnych. Na polskim rynku pracuje w dużych korporacjach od 23 lat pełniąc stanowisko top menedżera public relations budując międzynarodowe projekty strategiczne. Obecnie pracuje jako Dyrektor PR i Komunikacji platformy nc+, zarządzając zespołem public relations i prowadząc strategicznie działania agencji socialmediowej oraz agencji PR. Aktywnie działająca na rzecz kobiet w biznesie poprzez stowarzyszenia, fundacje, zrzeszenia, sieci przedsiębiorczych kobiet. Doktorantka Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS na Wydziale Socjologii w grupie badawczej prof. hab. Izabeli Grabowskiej. Absolwentka polonistyki, perfekcyjnie władająca językiem angielskim oraz niemieckim. Kobieta dynamit!!!h.

Przeczytaj również

Śląski tron

Kiedy po raz ostatni śląski klub zdobywał piłkarskie mistrzostwo Polski,

Nasze magazyny

Reklama

Reklama

Follow on Twitter