Wilno

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Urokliwe miasto nad Wilią to stolica dumnego litewskiego narodu, lecz również jeden z ważniejszych ośrodków kultury polskiej poza granicami naszego kraju. Czaruje przede wszystkim malowniczą starówką i dziedzictwem wielu kultur, które przez wieki się tu spotykały.

GDZIE TO JEST?

Na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilejki, ok. 20 kilometrów od granicy litewsko-białoruskiej.

JAK DOJECHAĆ?

Do Wilna z Gdańska latają samoloty linii Wizz Air. Z portu lotniczego do centrum miasta dotrzemy pociągiem miejskim w ciągu zaledwie 7 minut.

CIEKAWOSTKI

Atrakcją samą w sobie jest już samo wileńskie lotnisko – nietypowe, bo z terminalem przylotów niemal niezmienionym od lat 50. XX wieku. Architektura i zdobienia budynku są typowe dla radzieckiej estetyki epoki stalinizmu.

WARTO ZOBACZYĆ

Przede wszystkim największą w Europie starówkę. Jej zwiedzanie warto zacząć od Ostrej Bramy, w której znajdziemy słynny obraz, wzmiankowany przez Adama Mickiewicza w epopei „Pan Tadeusz”. Symbole miasta to Zamek Giedymina, Góra Trzech Krzyży oraz monumentalna Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława, w której spoczywają szczątki Aleksandra Jagiellończyka, króla Polski z początków XVI wieku. Wiele nagrobków zasłużonych rodaków odnajdziemy też na zabytkowym cmentarzu na Rossie. Panoramę Wilna najlepiej widać z wysokiej na 327 metrów wieży telewizyjnej, na której umieszczono kawiarnię i platformę obserwacyjną. Litewskim sportem narodowym jest koszykówka, dlatego warto też obejrzeć na żywo mecz miejscowego zespołu Rytas Wilno.

CO WZIĄĆZE SOBĄ

Miętową herbatkę i dużo apetytu – litewskie przysmaki, takie jak cepeliny, kołduny, czy świńskie uszka, to potrawy tyleż pyszne, co sycące i raczej ciężkostrawne.

Reklama