Egon Schiele – introwertyk z wianuszkiem pań wokoło

Katarzyna Paczóska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Był aresztowany. Adolf Hitler zaliczył jego prace do tzw. sztuki degeneracyjnej. Pomimo śmierci we wczesnym wieku, zdążył przespać się z około tysiącem kobiet – a podobnież był introwertykiem. Egon Schiele – wielki malarz, rewolucjonista i uczeń Klimta.

Niebezpieczne związki

Jak twierdził – sztuka nie może być nowoczesna, ponieważ jest prymitywna i wieczna. Ze względu na wyuzdane pozy (wywołujące niemały szum i często zgorszenie na początku XX wieku), wielu łączyło jego prace właśnie z prymitywizmem. Schiele malował głównie kobiety, często tylko ledwo okryte ubraniami, a czasami zupełnie bez. Jednak w oczach modelek nie widać strachu lub skrępowania. Skąd więc artysta wyklęty znajdował panie do swoich aktów?

Choć Egon Schiele stronił od ludzi, pojawiał się jednak na burżuazyjnych imprezach, na których to znajdował bogate kobiety, pragnące pojawić się na jego obrazach. Mężczyzna wiedział, jak skorzystać z okazji, które wręcz do niego napływały. Oprócz pozowania, przedstawicielki płci pięknej miały skłonność pójść również na harce z malarzem. Tym sposobem, młodzieniec spał z około tysiącem kobiet (ku przypomnieniu – zmarł w wieku 28 lat). Sporo powodzenie u płci przeciwnej pogłębiło jego narcystyczne stany.

Retrospekcja

Już w wieku dziecięcym, u Egona zaobserwowano talent. Adolf Schiele, jego ojciec, cierpiał na chorobę psychiczną, więc sztuka stała się dla chłopca jedyną formą ucieczki. Już jako nastolatek trafił na wiedeńskie ASP, a jego opiekunem został Gustav Klimt. Panowie szybko się zaprzyjaźnili. Secesyjne inspiracje mentora widoczne są w pracach Schielego, powstałych w latach 1907-1909.

W 1909 roku malarz opuścił uczelnię, aby założyć z innymi rozgoryczonymi studentami grupę Nowa Sztuka. Wtedy też, Schiele w końcu poczuł wolność od ograniczeń, nakładanych przez ASP. Rozpoczął eksplorację ludzkiego ciała i seksualności.

Dwa lata później poznał i zakochał się w 17-letniej modelce, Wally. Para postanowiła uciec z Wiednia do miejsca zamieszkania matki mężczyzny. Z Czech zostali jednak wyrzuceni. Podejrzewano Schielego o niestosowne relacje z nieletnimi. Niedługo potem został oskarżony o uwiedzenie młodej kobiety i trafił do aresztu.

W 1915 roku postanowił się ustatkować i poślubić Edith, która później często pojawiała się w jego pracach. W 1918 roku w Europie pojawiła się epidemia hiszpanki, która porwała brzemienną żonę artysty. Kilka dni później, odszedł również Schiele. W ostatnich szkicach artysty pojawiała się głównie jego partnerka.

Kontrowersyjny acz kultowy

Oprócz pamięci wielu kobiet, Egon Schiele pozostaje dziś w pamięci każdego z nas. Jego szalona i chaotyczna kreska, wyuzdane pozy i liczne autoportrety poruszają, niektórych nadal szokują – nawet w XXI wieku nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Reklama

Sinooki blady Ty

Autoteliczne wyznania to najgorszego rodzaju onanizmy intelektualne. Zapraszam zatem. Wewnątrz