Mikołajkowo-sylwestrowy grudzień w Filharmonii Bałtyckiej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W grudniu w Filharmonii na Ołowiance dzieci będą mogły spotkać się ze z muzyką na żywo i św. Mikołajem w czasie szkoły, a dorośli – z wybitnymi artystami podczas koncertów wieczornych. Miesiąc zakończony będzie dwoma wyjątkowymi koncertami sylwestrowymi. 

Zaczynając od najmłodszych, w niedzielę 2 grudnia o godz. 12.00 wysłuchaliśmy mikołajkowego koncertu familijnego pt. „Mikołaj w kosmosie”. Słynny astronom Jan Heweliusz osobiście przedstawił dzieciom najważniejszych kompozytorów z historii muzyki. Nie zabrakło scen z udziałem aktorów, a także samego… św. Mikołaja. 

Reklama

Następnie 3 i 4 grudnia podczas koncertów edukacyjnych dla szkół pojawili się na scenie artyści muzycy, aktorzy, a także tancerze. Cykl „Zima u Vivaldiego”, w ramach którego odbyły się wydarzenia, niezmiennie cieszy się powodzeniem. Salę wypełniło 3 tysiące młodych osób i to w ciągu zaledwie dwóch dni.

9 grudnia w niedzielę odbędą się kolejne warsztaty muzyczne dla rodziców z dziećmi. Poprzednio przedstawiono dzieciom fagot, a wcześniej fortepian. Tym razem odbędzie się spotkanie z instrumentem dętym drewnianym – obojem. Ponadto zaplanowana jest także część plastyczna.

Dla nieco starszych, a konkretnie maturzystów, dostępne są bezpłatne wejściówki na koncerty symfoniczne z logo „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”, a są to dwa koncerty symfoniczne 7.12 i 14.12. Więcej informacji na temat programu można znaleźć w zakładce aktualności na stronie Filharmonii.

Artyści i muzyka z Gruzji

W grudniu odbędą się 2 tradycyjne piątkowe koncerty symfoniczne. Wspomnianego 7 grudnia w roli solistki wraz z orkiestrą Filharmonii wystąpi Veriko Tchumburidze – 22-letnia zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2016). 14 grudnia skrzypek także z Gruzji Gia Khaindrara wykona Koncert na Skrzypce i Orkiestrę Bidziny Kwernadze. W obu koncertach dyrygentem będzie George Tchitchinadze – dyrektor artystyczny Filharmonii.

Ponadto wcześniej, w poniedziałek 10 grudnia czeka nas koncert charytatywny pt. „Muzyka Czyni Cuda”, gdzie wraz z orkiestrą Filharmonii wystąpi jeden z czołowych bas/barytonów świata. Koncertujący w La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku Urugwajczyk, w duetach wraz z Anną Netrebko i Erwin Schrott. 

Ostatniego dnia roku, 31.12 odbędą się tradycyjnie dwa koncerty sylwestrowe. Pod batutą Tadeusza Kozłowskiego soliści z Gruzji i Polski wykonają popularne arie operowe i operetkowe. Koncerty o godz. 17.00 i 20.30 są już niemal wyprzedane. W koncercie w Nowy Rok natomiast zespół Filharmonii wykona popularne tanga i bossa novy. Zadyryguje Jan Walczyński – Anna Serafińska i Janusz Szrom wykonają partie wokalne piosenek.

pfb_12-

Jak styczniowo, to karnawałowo!

Od 5 stycznia natomiast zapraszamy na Bale Gdańskie, które odbywać się będą w każdą sobotę karnawału o godz. 19. Repertuar i artyści występujący to zawsze Polska i międzynarodowa czołówka. Wspomnianego 5.01 zagra Chopin UniversityBig Band, 12.01 – Królewska Orkiestra Salonowa, 19.01 – zespół Alla Viennaw repertuarze z muzyką filmową itd. aż do 2 marca. 

Do tego w styczniu w repertuarze są zaplanowane kolejne koncerty symfoniczne. 11.01 koncertmistrz Filharmonii Bałtyckiej Robert Kwiatkowski – skrzypce – i gościnnie wybitny artysta Ryszard Groblewski – altówka – wykonają Symfonię koncertującą na skrzypce, altówkę i orkiestrę Es-dur W.A. Mozarta. Najważniejszy koncert symfoniczny w styczniu odbędzie się w piątek 18.01., gdzie dojdzie do światowego prawykonania Koncertu na flet, organy i orkiestrę Joanny Bruzdowicz. Nagrany zostanie także tego wieczoru Koncert EnojtaSchneiderana ten sam zespół wykonawczy. Wystąpi Łukasz Długosz – flet, dyrektor Filharmonii Roman Perucki – organy, a zadyryguje Mirosław Jacek Błaszczyk.

Podsumowując, w grudniu i styczniu w Filharmonii na Ołowiance odbędzie się wiele imprez dla młodych i ciałem, i duchem. Bale Gdańskie, które rozpoczynają się w pierwszą sobotę po nowym roku, są atrakcyjnym punktem zbliżającego się, bogatego w ciekawe wydarzenia okresu karnawału.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama

Reklama