ANYWHERE          TV           REDAKCJA

#bezWstydu

insta-polecajka

@lapanieswiatla

„Nagość kobiecego ciała stała się produktem, przedmiotem, straganem. ja chciałabym, żeby moje ciało znów stało się domem. chciałabym, żebyśmy wracały do siebie. z czułością dla niedoskonałości, z ciekawością do inności, z otwartością na zmiany.”

Marta Młot jest fotografką, która swoimi zdjęciami „opowiada czułe historie”.  Jej akty stały się sposobem na uwolnienie się od wstydu – destrukcyjnego, toksycznego, obniżającego poczucie własnej wartości. Uczą, że każde ciało zasługuje na czułość, a każdy jego skrawek jest piękny i dobry dokładnie taki, jaki jest.

 
Reklama

@psychosekslogicznie

Sara Tylka jest psychologiem, seksuologiem i edukatorem seksualnym. Na jej instagramowym profilu znajdziecie ciekawe, świetnie zredagowane, a przede wszystkim treściwe i merytorycznie wpisy dotyczące emocji, związków, seksu, relacji z innymi ludźmi i z samym/samą sobą. Wszystkie zilustrowane są fantastycznymi vintage’owymi zdjęciami.

Sara mówi o sprawach, o których często wstydzimy się rozmawiać. Albo które uznajemy za zbyt błahe, żeby się nad nimi zastanawiać. A przecież nic nie jest „zbyt błahe”, gdy mowa o psychicznym komforcie. Dlaczego zawstydzanie mężczyzn ze względu na ich wzrost nie jest ok? Czy można kochać swoich rodziców i jednocześnie ich nie lubić? Czy wdzięczność jest naszym obowiązkiem? Czy jeśli nie mam na to ochoty, to muszę spędzać święta z rodziną? 

@psychosekslogicznie nie tylko zwróci waszą uwagę na tematy, które być może dotykają was samych (a z czego wcześniej mogliście nie zdawać sobie sprawy), ale i nauczy was większej czułości do samej/samego siebie. 

@virgintragedy

O zdrowiu psychicznym mówimy coraz więcej, w mediach społecznościowych i w życiu. Edukujemy siebie i edukujemy innych, ale też dzielimy się własnymi, często niełatwymi doświadczeniami. Mam jednak wrażenie, że w tych rozmowach przewijają się ciągle te same tematy: wypalenie zawodowe, stany depresyjne, zaburzenia odżywiania. Kiedy padają słowa: schizofrenia, psychoza, paranoja, urojenia – robimy często mimowolny krok w tył. Jakkolwiek okrutnie to brzmi, okazuje się, że niektóre zaburzenia psychiczne są bardziej instagramowalne od innych. I dlatego głosy, które podejmują te mniej insta-przyjazne tematy, są takie ważne.

Agnieszka, która stoi za profilem @virgintragedy, mówi o swoich zaburzeniach schizoafektywnych. O lekach, o maniach, o depresjach, o psychozach. O źle postawionych diagnozach i o tym, że psychiatra też lekarz. Pokazuje, że – jak sama pisze w swoim bio – z zaburzeniami schizoafektywnymi da się żyć. Mało tego, pokazuje, że życie osoby z chorobą psychiczną wcale nie obraca się tylko wokół diagnozy. Agnieszka dzieli się więc na swoim Instagramie doświadczeniami i przemyśleniami na różne tematy. Pisze o zdrowiu psychicznym, ale też o ciele, miłości (tej do siebie samej i do innych), byciu osobą nieheteronormatywną. I o wszystkim pisze otwarcie i szczerze. I #BEZwstydu.

@tantra_dla_kobiet

Konto prowadzone przez Anię Sokołek, która jest nauczycielką tantry, skupia w sobie naukę relacji z samą sobą i swoją kobiecością.

Dzięki naturalnemu podejściu do seksualności jako nierozłącznej sfery „ja”, pozwala podnieść kurtynę, z którą mamy do czynienia, gdy porusza się temat kobiecej seksualności.

Ania uczy, jak zbudować relację ze swoją kobiecością – jak troszczyć się o siebie i cieszyć się ze swojej seksualności. Z jej wpisów bije szczera zachęta do troski o swoje ciało, wnętrze i umysł. 

@miedziak.skonieczna

Natalia w wyjątkowy sposób uchwyca w kadrach kobiece ciała, wydobywając z nich autentyczne piękno. Jest autorką projektu „Ciałobrazy” w ramach którego fotografuje kobiety nago, w grupach i na łonie natury. Autorka chciała odejść od przedmiotowego podejścia do ciała – zdjęcia Natalii są pełne delikatności, subtelności i prawdy. 

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE