Środowy Magazyn Kulturalny #6

Katarzyna Paczóska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W dzisiejszym magazynie polecamy zbiory online, ale zanim przejdziemy do głównej części, nie możemy ominąć newsa, który zaszokował i ucieszył rzesze filmowych fanów. Odnaleziono radziecką wersję „Władcy Pierścieni” Tolkiena z 1991 roku. Przez lata, fani przeszukiwali archiwa w poszukiwaniu zaginionego materiału. Spektakl nosi tytuł „Strażnicy” i oparty jest na pierwszej części słynnej sagi. Został wyreżyserowany przez Natalię Sieriebriakową, a muzykę do sztuki nagrał członek rockowego zespołu Akwarium, Andriej Romanow.

Ostatnimi czasy, Luwr postanowił udostępnić swoje bogate zbiory w przestrzeni online. Do internetu trafiło ponad 480 tysięcy dzieł. Na wystawie można obejrzeć prace z 8 działów muzeum. Co więcej, przestrzeń można zwiedzać pokojami, ponieważ witryna stworzyła interaktywną mapę, pozwalającą przenieść się do pożądanego miejsca. Kolekcja Luwru, Muzeum Narodowego Eugène Delacroix oraz rzeźby z ogrodów Tuileries i Carrousel dostępna jest tu.

Do świata wirtualnego wkroczyło również brytyjskie Tate. Oprócz części zbiorów można również obejrzeć serię filmików „How to”, w których pokazano, w jaki sposób tworzyć abstrakcję rodem z prac Kadinsky’ego, jak bawić się kolorem, podobnie do Bowlinga lub jak namalować turnerowskie pejzaże.

Londyńska galeria prowadzi również serię podcastów o sztuce improwizacji, kreatywności czy śnienia. Do posłuchania tu https://www.tate.org.uk/art/podcasts

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej udostępniło cykl „Wokół kolekcji”, w którym można powrócić do pamiętnych wystaw. O dziełach opowiadają m.in. Anda Rottenberg, Łukasz Ronduda i Andrzej Orłowski. Oprócz powyższej serii, można także zajrzeć do Filmoweki MSN. W projekcie cyfryzacji, muzeum udostępnia filmy wybitnych artystów polskich, tworzących w XX i na początku XXI wieku na polu sztuk wizualnych, m.in. Tomasza Mroza, Tadeusza Junaka i Teresy Tyszkiewicz. Filmy dostępne są tu.

Reklama