Wesołego Alleluja…A Prawa Autorskie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W minioną niedzielę zwaną w katolickim obrządku religijnym Niedzielą Palmową zaczął się Wielki Tydzień. Kolejna niedziela to Wielkanoc, która kończy okres religijny znany Wielkim Postem. Wielkanoc to także wielki biznes. Od „pisanek” po czekoladowe króliczki, a także wielka uczta i podejmowanie decyzji co przygotować na świąteczny stół – kajmakowy mazurek a może wielkanocną drożdżową babę? Jeśli dzielimy się przepisem, uważajmy, bo teoretycznie może czekać nas pozew o naruszenie praw autorskich za wzór przygotowania świątecznego dania!

W książkach, czasopismach, na stronach internetowych, a w szczególności na portalach społecznościowych zamieszczanych jest tysiące przepisów kulinarnych. Autorzy tych publikacji częstokroć nie  zastanawiają się nawet czy jest to zgodne z prawem i czy w ten sposób nie naruszają cudzych praw.

Te obawy jak najbardziej mogą okazać się uzasadnione!

Pozew O Naruszenie Praw Autorskich Za Wzór Przygotowania Świątecznego Dania?

Nie każdy ma świadomość, że przepis kulinarny może być chroniony prawami autorskimi! Niegdyś przekazywane z ust do ust, rodzinne sekretne przepisy mogą być utworami, chronionymi przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W Internecie jest wiele nieporozumień na temat tego, co można wykorzystać z czyjegoś przepisu, a czego nie można, więc oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Istotnym jest, że Prawo autorskie chroni wszelkie przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalone w każdej postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ochronie nie podlegają natomiast zasady działania, odkrycia, pomysły, procedury oraz metody. Należy odróżnić więc samą treść przepisu kulinarnego, zastosowane składniki, sposób przygotowywania od sposobu i formy jego wyrażenia.

 Żeby Uzasadnić Pozew Za Naruszenie Praw Autorskich, Wzór Musiałby Być Oryginaln

Aby dany przepis lub formę, w jakiej został wyrażony uznać za utwór każdorazowo należy ustalić, czy posiadają cechę indywidualnej twórczości (oryginalności).

 
Reklama

Dopiero wykorzystanie bez zgody autora przepisu, który zostanie uznany za utwór stanowić może naruszenie praw autorskich. Istotnym jest, że będziemy tutaj mieli do czynienia z naruszeniem zarówno osobistych praw autorskich (np. w sytuacji przypisania sobie autorstwa lub braku oznaczania autora), jak i majątkowych, gdyż to twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim.

Pamiętać jednakże należy, że ochronie może podlegać opis przygotowywania potrawy, a także forma, w jakiej wyrażono dany przepis. Taką ochroną nie jest natomiast objęty sam pomysł na potrawę, czy jakość i ilość potrzebnych składników!

Czy można publikować przepisy? Można, ale…

 
Reklama

…. chcąc umieścić na stronie „taki sam” przepis i uniknąć zarzutu naruszenia praw autorskich należy mu nadać całkowicie nową formę, a zatem przedstawić opis przygotowania danej potrawy w nowy, twórczy i oryginalny sposób. Wykorzystanie samej idei na daną potrawę, nawet przy użyciu identycznych składników przy nowym opisie nie będzie stanowiło naruszenia prawa autorskiego.

Wyszukujcie zatem przepisy, gotujcie i publikujcie tylko z pomysłem i kreatywnie!

WESOŁEGO ALLELUJA!

Autorem tekstu jest r.pr. Aleksandra Zaliwska partner zarządzający w www.kzlegal.pl