Legendarne bary, w których bawiła literacka bohema

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Fitzgerald, Tolkien, Durrell, Byron czy Kerouac – wielu literackich geniuszy miało swój ulubiony bar, gdzie szukali inspiracji, porównywali rękopisy, toczyli debaty. Najczęściej w oparach alkoholu, który podkręcał emocje, stwarzając dodatkowe możliwości tworzenia. W kuluarach znane było powiedzenie Hemingwaya: „pisz pijany, redaguj na trzeźwo”. Większość knajp odwiedzanych przez słynnych pisarzy i poetów istnieje do dziś. Stały się atrakcjami turystycznymi dla wszystkich tych, którzy przy kieliszku pragną uchwycić nieco blasku i mądrości swoich idoli.

Les Deux Magots, Paryż, Francja

Adres: Place Saint-Germain-des-Pres 6

 
Reklama
 
Reklama

Ten paryski lokal na początku lat 20-tych XX w. przyciągał pisarzy, intelektualistów oraz malarzy. Bywali tu m.in. Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Ernest Hemingway i Pablo Picasso. W Les Deux Magots zbierała się śmietanka towarzyska Paryża, w tym liczący się na francuskiej scenie literackiej powieściopisarze. Przychodzili tu pracować, wymieniać poglądy oraz pić – chociaż najczęściej była to kombinacja tych trzech aspektów. Działo się tu wiele interesujących rzeczy, oczywiście wszystkie miały na celu znalezienie inspiracji, inicjowanych głównie przez Francisa Scotta Fitzgeralda i jego żonę Zeldę. Od 1933 roku kawiarnia przyznaje ważną nagrodę – Prix des Deux Magots, którą otrzymują pisarze tworzący niekonwencjonalne dzieła.

The Eagle and Child, Oxford, Wielka Brytania

Adres: 49 St. Giles

Tradycyjny, przytulny pub położony w pobliżu Uniwersytetu Oksfordzkiego gościł w swoich progach epickich pisarzy. Wśród stałych bywalców należy wymienić C.S. Lewisa, autora „Opowieści z Narni” i J.R.R. Tolkiena, twórcę „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. Wspólnie należeli oni do literackiej grupy Inklingów – nieformalnego grona oksfordzkich intelektualistów i profesorów spotykających się co tydzień. Zasiadali w sali na końcu pubu, obecnie nazywaną Rabbit Room (Salą Królika), gdzie przy drinku czytali wprawki do powstających książek i je omawiali. Do dziś można podziwiać zdjęcia, rysunki i inne pamiątki pozostałe po słynnych autorach fantastyki.

 
Reklama

El Floridita, Hawana, Kuba

Adres: Obispo 557, Monserrate

My mojito in La Bodeguita, my daiquiri in El Floridita– mawiał Ernest Hemingway, który prawdopodobnie odwiedził większą liczbę barów niż jakikolwiek inny autor powieści w tamtych czasach. Umiłowanie pisarza do alkoholu nie było żadną tajemnicą. Hemingway uwielbiał podróżować i pić. Do lokalu El Floridita czuł wyjątkowy sentyment – nawet kiedy wyprowadził się na przedmieścia, nadal przyjeżdżał do miasta na ulubionego drinka: mrożone daiquiri. Ponoć w czasie jednego popołudnia potrafił wypić ich ponad tuzin. Do dziś El Floridita serwuje tego drinka nazwanego na jego cześć „Papa Doble” lub też „Hemingway Special”. Wśród innych pamiątek pozostałych po pisarzu znajdują się m.in. zdjęcie Hemingwaya z Fidelem Castro oraz jego posąg naturalnej wielkości wykonany z brązu.

Zonars, Ateny, Grecja

Adres: Voukourestiou 9

Ateński odpowiednik paryskiego Deux Magots w latach 50. i 60. XX w. przyciągał artystów, pisarzy i filozofów, którzy toczyli debaty literackie nad poranną filiżanką kawy lub drinkiem. W trakcie swoich podróży po Grecji zatrzymywali się tutaj m.in. Jorge Luis Borges, Henry Miller czy Lawrence Durrell.

Było to także jedno z ulubionych miejsc Jean-Paul Sartre’a i Simone de Beauvoir. Eleganckie wnętrze kawiarnio-cukierni, założonej przez grecko-amerykańskiego biznesmena Karolosa Zonarasa w 1939 roku, emanowało subtelnym blaskiem. Z czasem zaczęli tu również przychodzić słynni aktorzy srebrnego ekranu, w tym Melina Mercouri, Sophia Loren czy Anthony Quinn. Niedawno, bo w 2017 roku, po gruntownej renowacji Zonars ponownie otworzyła podwoje i postawiła na sztukę. Mają tu miejsce czasowe wystawy prezentujące dzieła takich malarzy jak Picasso czy Matisse.

 

Antico Caffe Greco, Rzym, Włochy

Adres: Via Condotti 86

Najstarszą kawiarnię w Rzymie założył w 1760 roku Grek i stąd wzięła się jej nazwa. Piękne, zabytkowe wnętrze było miejscem spotkań artystycznej elity z całej Europy, o czym przypominają wiszące na ścianach pamiątki i portrety. Wśród gości Antico Caffe Greco znaleźli się m.in. Goethe, Stendhal, Casanova, a także polscy twórcy Mickiewicz i Słowacki. Z czasem kawiarnia zyskała reputację przystani dla artystów i pisarzy, którzy pracowali tutaj nad swoimi rękopisami, wymieniając się pomysłami przy marmurowych stolikach. Bywali tu także: Mary Shelley, Lord Byron, John Keats, Charles Dickens, Henrik Ibsen i Hans Christian Andersen. Do dziś kultywuje się tu tradycję urządzania spotkań kulturalnych i artystycznych.

The White Horse Tavern, Nowy Jork, USA

Adres: 567 Hudson St.

Założony w 1880 roku The White Horse Tavern to jeden z najstarszych pubów w Nowym Jorku. Pierwotnie bar na brzegu rzeki Hudson obsługiwał wyłącznie ludzi pracujących na nabrzeżach, ale z czasem stał się popularny wśród pisarzy i artystów. W latach 50. i 60. do Greenwich Village zaczęli wpadać bitnicy i przedstawiciele bohemy. Częstymi bywalcami byli tu Norman Mailer, James Baldwin, Allen Ginsberg, a także Anais Nin oraz młodziutki Hunter S. Thompson. Nie zabrakło również Jacka Kerouaca, który pewnego wieczoru imprezował tak ostro, że jeden z gości napisał na ścianie w męskiej toalecie: „Kerouac Go Home”. Regularnym gościem był walijski poeta Dylan Thomas. Nad barem do dziś wisi jego portret przypominający o piciu z umiarem. W 1953 roku Thomas wychylił tu 18 whisky, po powrocie do domu doznał ciężkiego ataku i parę dni później zmarł.

Reklama