ANYWHERE          TV           REDAKCJA

Posprzątaj raz, a dobrze – filozofia Marie Kondo

wiosenne-porzadki

Marie Kondo podzieliła ludzi – jedni chwalą sobie jej niekonwencjonalne metody sprzątania, inni – otwierają ze zdziwienia usta. Niewątpliwie jednak pomogła skutecznie wielu osobom uporać się z codziennym bałaganem. W obliczu wiosny i nadchodzących świąt, będących często wymówką do przeprowadzenia generalnych porządków, postanowiliśmy przyjrzeć się metodzie bliżej.

  1. Koniec z kolekcjonowaniem

Pierwszym krokiem jest pozbycie się rzeczy, które nie powodują, że szybciej bije nam serce. Jeżeli dany przedmiot sprawia, że jesteśmy radośni – powinien zostać, jeżeli nie – trafić do kosza lub w ręce osoby, którą ucieszy bardziej. Jest to metoda „Spark Joy” – za każdym razem, kiedy nie jesteśmy pewni czy konkretna rzecz powinna zostać, zadajmy sobie pytanie „Czy to daje mi ona radość?”. Zignoruj wątpliwości, które mogą pojawiać się w Twojej głowie „Może jeszcze kiedyś mi się przyda”. Skoro nie przydało się dotychczas, to prawdopodobnie nie przyda się wcale.

  1. Sprzątaj kategoriami

Warto uporządkować sobie sam proces sprzątania i nie zabierać się jednocześnie za wszystko, tylko układać przedmioty kategoriami. M. Kondo sugeruje podział: ubrania, książki, papier (wszelkiego rodzaju dokumenty), komono (rzeczy różne, m.in. kosmetyki, artykuły piśmiennicze, akcesoria sportowe, kuchenne, łazienkowe, do sprzątania, elektronika) oraz przedmioty o wartości sentymentalnej.

  1. Znajdź konkretne miejsce dla każdego przedmiotu

Po weryfikacji rzeczy potrzebnych i niepotrzebnych pamiętaj, aby każdą z tej pierwszej kategorii przypisać konkretnemu miejscu. Zaoszczędzi to Twój czas przy poszukiwaniu niezbędnych przedmiotów i zawsze będą one odkładane na miejsce. Ubrania nie powinny być położone na krześle, łóżku czy podłodze nawet na chwilę. Warto pamiętać, aby przy dobieraniu odpowiedniego miejsca, zwrócić uwagę na częstotliwość użycia danego przedmiotu.

  1. Daj odpocząć ubraniom

Marie Kondo uważa, że podczas składania ubrań, przekazujemy im swoją energię, a właściwe ich złożenie, wydobywa z tkanin błysk. Czas spędzony przez ubrania w szafie powinien pozwolić im wypocząć, dlatego też dokładnie pokazuje, w jaki sposób składać i przechowywać swoją garderobę.

  1. No pressure

Pamiętaj, że na początku może być trudno – sama pani Kondo kilkukrotnie podchodziła do etapu wyrzucania. Aby łatwiej było zacząć, specjalistka ds. sprzątania doradza, by znaleźć powód, który odpowiednio nas zmotywuje i pozwoli na wygraną podczas starcia ostatecznego. Powodzenia!

 
Reklama

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE