Środowy Magazyn Kulturalny #2

Katarzyna Paczóska
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W teatrach aż się gotuje. Sztuki stacjonarne, sztuki online – szeroka gama możliwości. Na co warto się wybrać do teatru? Przedstawiamy 5 propozycji spektakli wartych uwagi.
Burza, reż. Krzysztof Warlikowski, Nineteka.pl, online

Burza jest kolejnym spektaklem Warlikowskiego, w których przekracza granice estetyczne, tworząc postacie skrzywione, przerysowane i zgorzkniałe. Rzecz dzieje się na wyniszczonej Wyspie Prospera. Burza porusza moralne rozterki między dobrem, a złem, gdzie każde z nich nabiera odmiennego od przedstawianego nam na co dzień znaczenia. Dzieło czerpie z dramatów szekspirowskich, ale odarte jest z warstwy baśniowej. Pozostają relacje i gorzka rzeczywistość.

Krasz, reż. Natalia Raczkowska, Teatr Studio, Warszawa

Krasz to groteskowa opowieść o ludziach i ich destrukcyjnych potrzebach. Spektakl bazuje na „Kraksie” J. G. Ballarda i opowiada historię Voughana, który uległ wypadkowi samochodowemu i musiał znaleźć bezpieczną przystań. Tym sposobem, trafił do posiadłości Catherine i Jamesa, małżeństwa, które usilnie pragnie coś poczuć i rozpoczyna grę z nowoprzybyłą „atrakcją”.

fot. Piotr Litwic

Dziś umarł Prokofiew, reż Wiesław Hołdys, Teatr Mumerus, Kraków

Dźwięki Profokiewa i Szostakowicza okupują krakowską sceną teatralną. Dziś umarł Profokiew opowiada o śmierci dwóch jakże bardzo zapisanych w historii postaciach – Sergiuszu Profokiewie oraz Józefie Stalinie. Jeden z bohaterów, w dniu śmierci obu panów, poszukuje kwiatów, aby oddać hołd zmarłemu muzykowi. Napotyka jedną ważną przeszkodę – kwiatów już nie ma, ponieważ wszystkie zostały przeznaczone na grób „wielkiego” przywódcy. To retrospekcyjna opowieść o życiu kompozytorów w totalitarnym państwie.

Prawiek i inne czasy, reż Anna Sroka-Hryń, Teatr Collegium Nobilium, Warszawa

Reklama

Jeżeli nie widzieliście Olgi Tokarczuk na scenie teatralnej, nadeszła właśnie okazja. Spektakl opiera się na jednej z najpopularniejszych powieści polskiej noblistki, przetłumaczonej na 30 języków, „Prawiek i inne czasy”. Tytułowy Prawiek to dom, przestrzeń początku i końca, miejsce bliskie ludziom i ich codziennym rytuałom. Historia skupia się na losach kilku pokoleń, a zwykła codzienność przeplata się z mityczną rzeczywistością.

Rozmowy o męskości /// ty po**bie, gn**u, pi**o!!!, Teatr Powszechny, Warszawa

Rozmowy organizowane przez Teatr Powszechny, jednak odbywają się w przestrzeni online. To nie spektakl, to dyskusja i bezpieczna przestrzeń, w której każda osoba może podzielić się swoimi odczuciami. Podczas najbliższego spotkania 25 marca, poruszona zostanie kwestia stygmatyzacji jednostki i wykluczeniu ze środowiska znajomych dalszych, bliższych czy nawet rodziny oraz kategoria męskości.

Reklama

Stacja Diagnoza

Cztery lata temu. Piękny, ciepły maj. Kilka miesięcy wcześniej odnaleźliśmy