ANYWHERE          TV           REDAKCJA

Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece

siostrz-3

Festiwal HER Docs i Ninateka zapraszają na 5 dni i 8 polskich premier online wyjątkowych filmów dokumentalnych – stworzonych przez kobiety i o kobietach. Wszystkie tytuły dostępne będą za darmo od 4 do 8 marca na stronie ninateka.pl. 

Czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm, z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety? Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie festiwalu dużą popularnością.

Wśród tytułów znalazła się obsypana nagrodami   Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania  w której reżyserka,   Stéfanne Prijot, posługując się przykładem pojedynczej pary majtek portretuje kobiety uwikłane w globalny łańcuch produkcji w przemyśle tekstylnym.

Widzowie Ninateki poznają także historię Kate Nash ( Powrót Kate Nash  Amy Goldstein), która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą funkcjonować w świecie muzycznym na własnych warunkach.

W   ON ONA JA   Carlotta Kittel  przeprowadza z każdym z rodziców osobne, szczere do bólu rozmowy. Konfrontuje ich potem z wypowiedziami drugiej strony, tworząc studium rozpadu związku. Reżyserce   Siostrzeństwa,   Irene Lusztig, udało się nakłonić nieznajome kobiety, by przeczytały na głos listy wysłane w latach 70. do redakcji magazynu „Ms.” – uważanego za pierwszą mainstreamową gazetę feministyczną w Stanach Zjednoczonych.

Herstorie w Ninatece to także filmy krótkometrażowe,   m.in.:  I’ll Call You When I Get There Małgorzaty Goliszewskiej  (reżyserki głośnej   Lekcji miłości) czy   The Vibrant Village Weroniki Jurkiewicz.

 
Reklama

 

Pełna lista tytułów:

Filmy długometrażowe

Reklama

Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania, reż. Stéfanne Prijo t

Powrót Kate Nash, reż. Amy Goldstein

ON ONA JA, reż. Carlotta Kittel

Siostrzeństwo, reż. Irene Lusztig

Filmy krótkometrażowe

I’ll Call You When I Get There, reż. Małgorzata Goliszewska

The Vibrant Village, reż. Weronika Jurkiewicz

Nie masz dystansu, reż. Karina Paciorkowska

Zorganizować (nie)możliwe, reż. Carme Gomila, Tonina Matamalas

Reklama

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE