Warszawskie muzea

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Muzealny szał centralnej Polski

W związku z poluzowaniem koronawirusowych obostrzeń, muzea i galerie sztuki zostały oficjalnie otwarte. Które miejsca w okolicach stolicy Polski warto odwiedzić jako pierwsze?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Znajduje się w centrum letnich spotkań Warszawiaków, czyli tuż obok wiślańskich schodków. Aktualnie można tam oglądać dzieła polsko-żydowskiego modernizmu. Dodatkowo, na Bródnie, jako inicjatywa Urzędu Dzielnicy Targówek oraz MSN w Warszawie na Bródnie powstał park rzeźby. A już wkrótce, muzeum zyska nowy budynek, który będzie się znajdował tuż przy Pałacu Kultury i Nauki.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Zostało założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Dziś to jedno z najważniejszych warszawskich muzeów. W pobliżu stanął jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków stolicy, czyli palma Joanny Rajkowskiej. W budynku, oprócz stałych wystaw, organizowane są liczne warsztaty (np. z kolażu lub oprowadzania w języku migowym).

Muzeum Polskiej Wódki

Reklama

Wódka produkowana jest ze zbóż i ziemniaków. Jaka jest jednak jej historia i jakie są jej początki w państwie polskim? O tym, jak powstaje i jak ją kosztować dowiedzieć się można w Muzeum Polskiej Wódki, która oprócz czasów przeszłych trunku, ukazuje również, jak powinna wyglądać kultura racjonalnego spożywania procentów.

Twierdza Modlin

Po 1945 r. polskie władze wojskowe przejęły twierdzę ponownie od czasów przejęcia konglomeracji przez wojska niemieckie. Przez jednostki stacjonujące w Modlinie przewinęło się tysiące żołnierzy zawodowych i kilkanaście tysięcy żołnierzy służby zasadniczej. To niezwykła budowla znajdująca się naprzeciwko cmentarza wojennego. Składają się na nią podziemne chodniki kontrminerskie, które zachowane zostały w doskonałym stanie.

Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin

Muzeum znajduje się w budynku dawnych koszar oficerskich, na terenie Twierdzy Modlin. Zwiedzających zapoznaje z historią kampanii wrześniowej z 1939 r., kończąc na czasach napoleońskich. Pomimo opowieści historycznych, muzeum można zwiedzać ze swoim smartfonem, korzystając z nowoczesnej technologii „beaconów”.

Reklama

Stacja Diagnoza

Cztery lata temu. Piękny, ciepły maj. Kilka miesięcy wcześniej odnaleźliśmy