Badania: psy wolą dorosłych od dzieci

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Psy częściej synchronizują swoje zachowanie z dorosłymi niż z dziećmi. Nowe badanie zostało opublikowane w Journal Animal Cognition.

Naukowcy zrekrutowali 30 osób w wieku 8-17 lat, z czego 83% z nich miało niepełnosprawności na poziomie rozwojowym oraz psy należące do rodzin. Badanie odbywało się w dużym i pustym pokoju. Na podłodze położono kolorowe taśmy, a dzieci otrzymały instrukcje, jak chodzić po linach z psem na smyczy. Każdy przypadek został nagrany i przeanalizowany. Zachowanie zwierząt było oceniane na podstawie synchronizacji aktywności (czas, w którym pary poruszały się w tym samym momencie), bliskość (czas, w którym pies i dziecko znajdowali się w odległości metra od siebie) oraz orientację (ile razy zwierzę było skierowane w tą samą stronę, co dziecko).

Wyniki pokazały, że synchronizację przez średnio 60,2% czasu, odległość metra od siebie przez 27,1% czasu oraz tę samą orientację przez 33,5% czasu. Synchronizacja behawioralna była częstsza niż się spodziewano, jednak wartości procentowe pozostają niższe niż w synchronizacji dorosły-pies, gdzie wynosiła ona 81,8%, a bliskość 49,1%.

„Wciąż musimy się wiele nauczyć na temat relacji pies-dziecko. Jednak na ten moment wiemy, że pomimo mniejszej bliskości, dzieci są w stanie bardzo dobrze trenować psy, które poświęcają im wiele uwagi”.

Źródło 

 

Reklama