Ryż – jaki wybrać?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ryż jest najważniejszym uprawianym zbożem na świecie. Znanych jest około 8 tysięcy jego gatunków. W Polsce na półkach sklepowych znajdziemy ryż długo- , średnio- lub krótkoziarnisty, biały, brązowy, czerwony, czarny, Basmati i Parboiled. 

Ryż brązowy jest nazywany naturalnym lub pełnym. Jest on nieszlifowany, ma srebrną skórę, zarodek i warstwę białkową. Ryż biały jest ziarnem oszlifowanym i wypolerowanym. Podczas szlifowania traci większość błonnika, wiele składników mineralnych i witamin. Ryż Paraboiled przed obłuszczeniem traktowany jest parą wodną pod ciśnieniem, dlatego dzięki temu procesowi najważniejsze witaminy i składniki mineralne przemieszczają się do wnętrza ziarna. Z tego samego powodu powierzchnia ziarna jest twarda i nie klei się podczas gotowania. Ryż Paraboiled zawiera ok. 80% pierwotnych witamin i składników mineralnych. Ryż biały zdecydowanie mniej. Najlepszym wyborem będzie ryż naturalny, ponieważ zawiera witaminy z grupy B: B1, B2, niacynę, foliany, a także wapń, magnez, potas, żelazo, a łuska zawiera błonnik, który poprawia proces trawienia.

Ryż może być źródłem zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Importowany do Unii Europejskiej musi spełnić jednak wyśrubowane normy w zakresie dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych. Chodzi o zawartość metali ciężkich, w szczególności arsenu i kadmu.

Prowadzone badania dostępnego w polskich sklepach ryżu, dowiodły że poziom zanieczyszczeń nie przekracza dopuszczalnych limitów, dlatego potraktuj go jako bezpieczne i dobre źródło węglowodanów w codziennej diecie.

Nie gotuj go w woreczkach foliowych żeby uniknąć zasadnego podejrzenia, że szkodliwe substancje w nich zawarte mogą przenikać do żywności właśnie pod wpływem temperatury.

Sprawdź przepis na kleisty ryż na mleku kokosowym z mango TUTAJ

Reklama