Badania: 20% ludzi ma geny neandertalczyków, które zapewniają im odporność zimą

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według najnowszego badania, blisko 1/5 ludzi nie posiada biała α-aktinin-3 w swoim organizmie, dzięki czemu lepiej znosi zimno. Praca została opublikowana w American Journal of Human Genetics.

Białko to produkowane jest przez włókna mięśniowe szybkokurczliwe, a jego brak u blisko 20% ludzi jest spowodowany mutacją w genie, który je koduje. Badacze podają, że obecność genu zwiększyła się u ludzi migrujących z Afryki do centralnej lub północnej części Europy. „Osoby, które nie produkują α-aktinin-3 potrafią łatwiej utrzymać ciepło i lepiej znoszą trudniejszy klimat” – powiedział Håkan Westerblad z Karolinska Institutet.

W badaniu wzięło udział 42 zdrowych mężczyzn w wieku 18-40 lat. Za zadanie mieli wejść do zimnej wody (14°C) i wytrzymać w niej do momentu obniżenia temperatury ciała do 35,5°C. W trakcie zanurzenia, specjaliści mierzyli aktywność elektryczną mięśni za pomocą elektromiografii (EMG). Przeprowadzili również biopsję, aby sprawdzić zawartość białka w mięśniach oraz skład włókien.

Wyniki pokazały, że mięśnie szkieletowe u osób nie posiadających wymienionego wyżej białka miały lepszą proporcję włókien białych. W trakcie chłodzenia byli w stanie utrzymać temperaturę masy ciała w bardziej energooszczędny sposób. Zamiast aktywować włókna szybkokurczliwe, powodujące drżenie, zwiększyli aktywność włókien wolnokurczliwych, które wytwarzają ciepło.

Źródło 

Reklama