Badania: Antydepresyjne działanie ayahuaski związane z redukcją stanu zapalnego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze badanie na temat właściwości substancji wiążą działanie antydepresyjne z przeciwzapalnym. Publikacja ukazała się w Journal of Psychopharmacology.

Do badania przystąpiło 73 pacjentów, w tym 28 z tzw. depresją oporną i 45 zdrowych. Każdy z nich został poinformowany o skutkach związanych ze spożywaniem naparu. Uczestników podzielono na grupę kontrolną oraz właściwą. Do placebo dodano barwnik i siarczan cynku, który podobnie do ayahuaski, może wywoływać nudności. Po spożyciu swojej dawki, ochotnicy pozostali w wygodnym pokoju szpitalnym i przez około 6 godzin słuchali specjalnie wyselekcjonowanych utworów muzycznych.

Naukowcy pobrali i przeanalizowali próbki krwi badanych chwilę przed spożyciem płynu i dwa dni później. Zaobserwowano znaczące działanie antydepresyjne u osób, które otrzymały substancję właściwą – była ona związana ze zmniejszeniem stanu zapalnego.

Pacjenci z depresją oporną na leczenie zwykli mieć wyższe poziomy białka C-reaktywnego w porównaniu z grupą kontrolną na początku badania. Poziom tego białka zmniejszył się zarówno u pacjentów zdrowych, jak i z depresją, z wyłączeniem osób, które otrzymały placebo.

„Oprócz zmian związanych z emocjami, występują również biologiczne, które mogą pomóc w rozwoju alternatywnych metod leczenia” – powiedziała Nicole Leite Galvão-Coelho, autorka badania.

Źródło 

Reklama