Brytyjscy weterani zwolnieni za homoseksualizm, otrzymują ordery z powrotem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Homo- i biseksualni brytyjscy weterani, którzy zostali zmuszeni do oddania swoich orderów ze względu na ich preferencje seksualne, otrzymają je z powrotem. „Polityka sprzed 2000 r. była pomyłką historyczną” – wyznał rząd Wielkiej Brytanii.

Do końca XX wieku, jedynie osoby o orientacji heteroseksualnej mogły służyć w Brytyjskich Siłach Zbrojnych, a żołnierze, których preferencje zostały odkryte, zostali usunięci z armii. Dzisiaj, mogą ubiegać się o przywrócenie orderów. Stało się to m.in. dzięki kampanii weterana wojny o Falklady, Joe Ousalice’a, który został zwolniony z Królewskiej Marynarki Wojennej za swoją orientację i doznał ubóstwa po powrocie do kraju. „Ucięli wstęgę, na której wisiał medal z mojej szyi” – wyznał.

Ministerstwo Obrony stwierdziło, że czas zająć się „błędem historycznym” i zachęca weteranów (lub rodziny zmarłych już żołnierzy) o składanie wniosków o przywrócenie medali. „To pierwszy krok do uznania szerszych reparacji” – odniosła się do sprawy grupa LGBTQ Fighting White Pride. Zaproponowano, aby nazwać ruch „prawem Turinga”, który podczas II wojny światowej był łamaczem szyfrów. Orientację Alana Turinga odkryto i poddano go chemicznej kastracji w ramach kary za aktywność homoseksualną.

Źródło 

Reklama

Macarena 24/7

Kiedy w duszy gra macarena. Dwadzieścia cztery na dobę, człowiek