Badanie: Według opinii mężczyźni są uzdolnieni, a kobiety mają szczęście

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według najnowszego badania opublikowanego British Journal of Social Psychology, mężczyźni są postrzegani, jako mądrzy, a kobietom przypisywane jest szczęście, nawet pomimo wiedzy na równym poziomie.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Notre Dame, przetestowała postrzeganie ludzi poprzez prymat ich płci. Uczestnikom badania udzielono informacji na temat fikcyjnych ludzi wykonujących poszczególne polecenia. „Bohaterowie” otrzymali imiona, przypisywane typowo poszczególnej płci. Ochotnicy zostali poinstruowani, aby ocenić zdolność danej osoby do wykonania powierzonego jej zadania.

Jako ludzie, często wydajemy sądy za pomocą okrojonych informacji, jest to tzw. błąd atrybucji. Podczas tego eksperymentu, N. Disher, A. Guerra i Gerald Haeffel założyli, że kobietom zostanie przypisana mniejsza wiedza. W tym przypadku nieco się pomylili, zarówno charaktery z imionami męskimi, jak i żeńskimi miały podobną ocenę. Jednakże, mężczyznom powodzenie przypisywano ich wiedzy i zdolnościom, a kobietom – szczęściu.

„Nasze badanie nie wykazało różnicy pomiędzy przypisywaniem poziomu wiedzy do konkretnej płci. Jednak pojawiły się uprzedzenia co do kwestii, skąd ta wiedza się bierze. Społeczeństwo jednak może nie być świadome swoich założeń” – stwierdzili autorzy pracy.

 

Źródło 

Reklama

Macarena 24/7

Kiedy w duszy gra macarena. Dwadzieścia cztery na dobę, człowiek