Badania: Przeszczep kału pomaga w leczeniu raka

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Naukowcy z UPMC Hillman Center oraz National Cancer Institute doszli do przełomowego odkrycia. Wykazali, że zmiana mikrobiomu jelitowego może pomóc pacjentom z czerniakiem, którzy dotąd nie reagowali na immunoterapię. Badania opublikowano w Science.

 

Przeszczep kału to sposób na wychwycenie szerokiego wachlarza potencjalnych drobnoustrojów oraz testowanie bilionów bakterii jednocześnie, dlatego zdecydowano się wykorzystać tę informację w eksperymencie. To pierwsze badanie tego typu przeprowadzone na ludziach. Pacjentom, którzy z niepowodzeniem poddali się wszystkim możliwym terapiom otrzymali przeszczepy mikrobioty kałowej (FMT) oraz immunoterapię anty-PD-1. Następnie prześledzono klinicznie reakcję organizmu. Spośród 15 osób z zaawansowanym czerniakiem, którzy otrzymali leczenie FMT oraz anty-PD-1, 6 z nich wykazało redukcję guza lub stabilizację choroby, trwającą ponad rok.

 

Analiza próbek pobranych od pacjentów, którym podano FMT wykazała zmiany immunologiczne we krwi i miejsca guza. Sugeruje to zwiększoną aktywację komórek odpornościowych oraz zwiększoną immunosupresję u osób wcześniej nie reagujących. Sztuczna inteligencja powiązała zmiany z mikrobiomem jelitowym.

 

Davar i Zarour, główni badacze mają nadzieję na przeprowadzenie eksperymentu na większą skalę osób i sprawdzenie, czy zastosowana w tym przypadku terapia będzie trafnym wyborem również przy innego rodzaju nowotworach.

 

Źródło 

Reklama